UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада ЄС ухвалила 14-й пакет антиросійських санкцій: що він передбачає

Загалом до списку обмежень додали понад сотню фізичних та юридичних осіб.

Рада ЄС ухвалила 14-й пакет економічних та персональних санкцій проти Росії, а також тих, хто продовжує підтримувати російсько-українську війну. Обмежувальні заходи спрямовані на важливі сектори російської економіки та повинні ускладнити країні-терористці обхід санкцій, зазначили у пресслужбі Ради ЄС.

«Наші санкції вже значно послабили російську економіку і не дозволили Путіну реалізувати свої плани зі знищення України, хоча він все ще продовжує незаконну агресію, спрямовану проти цивільного населення та цивільної інфраструктури. 14-й пакет санкцій демонструє нашу єдність у підтримці України та прагненні обмежити злочинну діяльність Росії проти українців, включно зі спробами обійти заходи ЄС», – зазначив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.

Вказано, що 14-й пакет санкцій включає обмеження щодо 116 фізичних та юридичних осіб, які загрожують підриву територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України чи відповідальні за нього.

Енергетика

ЄС заборонить на своїй території послуги з перевантаження російського СПГ для здійснення операцій з перевалки до третіх країн. Це стосується як перевалки з судна на судно, так і з судна на берег, а також операцій з перевантаження. Вказано, що це не впливає на імпорт, а лише на реекспорт до третіх країн через територію ЄС.

Читайте також: Шольц відповів на звинувачення через блокування санкцій ЄС проти російського газу — Politico

«Європейська Комісія стежитиме за виконанням і розвитком цього рішення і може запропонувати пом'якшувальні заходи, якщо це буде необхідно», – зазначили у Раді ЄС.

Крім того, Євросоюз заборонить інвестиції, а також надання товарів, технологій та послуг для будівництва СПГ-проєктів, таких як «Арктик СПГ 2» і «Мурманськ СПГ». Обмеження на імпорт вводяться на російський СПГ через термінали ЄС, не підключені до газової системи.

Боротьба з обходом санкцій

Перш за все, материнські компанії ЄС повинні будуть докласти максимум зусиль, аби їхні дочірні компанії в третіх країнах не брали участі в будь-якій діяльності, наслідком якої може стати обхід санкцій.

У Євросоюзі також хочуть протидіяти реекспорту товарів військового призначення, виявлених в Україні, або критично важливих для розвитку військових систем РФ. Для цього у ЄС вирішили, що оператори з продажу таких товарів до третіх країн повинні будуть впровадити механізми належної обачності, здатні виявляти та оцінювати ризики реекспорту до Росії, а також зменшувати їх.

«Крім того, оператори з ЄС, які передають промислове ноу-хау для виробництва товарів військового призначення комерційним партнерам з третіх країн, тепер повинні будуть включати в контракти положення, що гарантуватимуть його невикористання для товарів, призначених для Росії», – додали у Раді ЄС.

Фінанси

Крім того, у Євросоюзі вирішили заборонити використання «Системи передачі фінансових повідомлень» (СПФС), спеціалізованої служби фінансових повідомлень, розробленої Центральним банком Росії. Суб'єктам ЄС, які працюють за межами РФ, буде заборонено підключатися до цієї системи або еквівалентних спеціалізованих служб фінансових повідомлень. Також операторам з ЄС заборонять здійснювати транзакції з юридичними особами, включеними до спеціального переліку, які використовують SPFS за межами Росії.

Читайте також: Рада ЄС продовжила дію антиросійських санкцій щодо анексії Криму

Також тепер будуть забороненими транзакції з цільовими кредитно-фінансовими установами та провайдерами криптоактивів, створеними за межами ЄС, якщо вони сприяють підтримці оборонно-промислову базу Росії шляхом експорту, постачання, продажу, передачі або транспортування до країни-терористки товарів і технологій подвійного призначення, чутливих предметів, товарів для ведення бойових дій, вогнепальної зброї та боєприпасів.

Фінансування політичних партій та інших організацій

Через спроби РФ втручатися в демократичні процеси ЄС та намагання підірвати демократичні основи політичного блоку, Рада Євросоюзу вирішила заборонити політичним партіям і фондам, неурядовим організаціям або постачальникам медіапослуга на території ЄС приймати фінансування від країни-терористки та її «маріонеток».

«Відповідно до Хартії основних прав, узгоджені сьогодні заходи не перешкоджатимуть провайдерам медіапослуг та їхнім співробітникам здійснювати іншу діяльність в ЄС, наприклад, проводити дослідження та інтерв'ю», – зазначили в Раді Євросоюзу.

Транспорт

ЄС вперше ухвалив обмеження щодо конкретних суден, які сприяють ведення Росією війни проти РФ. Таким суднам заборонили доступ до портів, а також на них поширюється заборона на доступ до послуг.

Читайте також: США готові накласти нові санкції на Росію і на країни, які їй допомагають

Судна можуть підпадати під ці санкції з різних причин, зокрема через:

«Цей захід також спрямований проти танкерів зі складу «темного флоту» Путіна, які обходять заборони ЄС та Коаліції з обмеження цін, застосовуючи при цьому оманливі практики судноплавства з повним ігноруванням міжнародних стандартів. 27 суден були об'єктами сьогоднішніх санкцій на цій підставі», – зазначили в Раді ЄС.

Також Євросоюз розширив заборону на польоти в країни блоку. Зокрема, заборона на посадку, зліт або проліт над територією Євросоюзу тепер поширюватиметься на будь-яке повітряне судно, яке здійснює незапланований рейс. А також, якщо російська фізична або юридична особа, суб'єкт або орган може ефективно визначити місце або час його зльоту чи посадки, аби дістатися, наприклад, місця відпочинку чи ділової зустрічі.  Крім того, оператори повинні надавати будь-яку інформацію, запитувану національними компетентними органами держав-членів про нерегулярні рейси. Це стосується й даних про власника повітряного судна і, можливо, пасажирів

Новий пакет розширює санкції на перевезення вантажів автомобільним транспортом територією Євросоюзу. Це також стосується й транзиту.

Імпортно-експортний контроль та обмеження

До списку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії в її агресивній війні проти України додали 61 організацію. До них застосовуватимуть більш жорсткі експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки. Деякі з цих підприємств розташовані в третіх країнах. При цьому їх залучали до обходу торговельних обмежень та закупівлі чутливих товарів.

Також у ЄС розширили список заборонених товарів, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню сектору оборони та безпеки РФ. Зокрема, до нього додали певні верстати й деякі «всюдиходи».

Читайте також: ЗМІ дізналися, чому Угорщина зняла вето на новий пакет санкцій ЄС проти РФ

Новий пакет санкцій передбачає додаткові обмеження на експорт товарів, які сприяють, зокрема, посиленню російського промислового потенціалу. Крім того, передбачені додаткові обмеження на імпорт гелію з Росії, який є джерелом значних доходів для путінського режиму.

Ліхтенштейн додали до переліку країн-партнерів, які застосовують комплекс обмежувальних заходів щодо імпорту заліза та сталі з Росії, а також комплекс заходів імпортного контролю, які є практично еквівалентними заходам ЄС.

Захист операторів з Євросоюзу

Нові обмеження передбачають заходи, які дозволять операторам з ЄС вимагати відшкодування збитків, завданих російськими компаніями внаслідок запровадження санкцій та експропріації. Новий пакет також має інструмент для складання списку компаній, на які поширюється заборона на транзакції за втручання в арбітражну та судову компетенцію.

Інші заходи

Євросоюз вводить обмеження на приймання заявок про реєстрацію у країнах блоку певних прав інтелектуальної власності від російських громадян і компаній. Таке обмеження запровадили, аби компенсувати дії російського уряду і судів, які нелегітимно позбавляють власників прав інтелектуальної власності з ЄС їх захисту в Росії.

Також передбачена заборона купувати, імпортувати, передавати або експортувати українські культурні цінності та інші товари, що мають археологічне, історичне, культурне, рідкісне наукове або релігійне значення, якщо існують обґрунтовані підстави підозрювати, що ці товари були незаконно вивезені з України.

Читайте також: Виборчі рейтинги в Німеччині показують зростання підтримки скасування санкцій проти РФ та зменшення підтримки України – Шольц

Нагадаємо, Країни ЄС обговорювали нові заходи понад місяця і, врешті-решт, за наполяганням Німеччини, послабили одну з пропозицій Єврокомісії.

Скасований крок мав змусити дочірні фірми компаній ЄС у третіх країнах на договірній основі заборонити реекспорт своїх товарів до Росії. Союз прагне зупинити потік технологій подвійного призначення, які РФ може використовувати для виробництва зброї. Німеччина попросила провести оцінку впливу такого кроку, і це обмеження може бути запроваджене пізніше.