Президент Росії Володимир Путін перетворив газ на свою найефективнішу зовнішньополітичну зброю. Він перекривав поставки в Україну і Євросоюз, щойно виникали труднощі у відносинах з Києвом і Брюсселем.
Однак тепер цей його метод опинився під загрозою, - пише сьогодні Маке Кнорре на сторінках німецького видання Focus. Оглядач пише, що останнім часом Путін отримував лише погані новини. Падіння цін на нафту і західні санкції тиснуть на економіку Росії. Економісти дають негативні прогнози, а агенція Fitch понизила російський кредитний рейтинг до ВВВ- з перспективною погіршення.
В цей же час, міністр економічного розвитку Росії Олексій Ведєв оголосив, що до березня інфляція в країні підскочить до 15-17%. На фоні такого нелегкого становища країни, Кремль ще й ризикує залишитися без свого головного геополітичного інструменту – газу.
Київ і Брюссель взялися активно працювати над диверсифікацією українського і європейського енергетичних ринків. В 2014 році експорт газу з Росії в ЄС впав до найнижчого рівня за 10 років. "Газпром" перекачав у Європу 195 мільярдів кубометрів газу, що на 10% менше ніж роком раніше.
А за період з листопада 2014-го до січня 2015 року об'єм поставок скоротився на 16% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
"Росії стає дедалі важче знаходити собі покупців у Європі. І це доводить відмова від будівництва газопроводу "Південний потік", про що було оголошено в грудні", - йдеться в статті.
Україна у 2014 році майже у два рази скоротила імпорт газу з Росії і збільшила з ЄС. Внаслідок цих змін частка російських поставок у внутрішньому споживанні зменшилася з 51,6% у 2013 році до 34% у 2014 році.