Падіння цін на нафту сильно б'є по кишені президента Росії Володимира Путіна. Однак це ще не значить, що він припинить свою агресивну поведінку проти України і відмовиться від нової Холодної війни проти Заходу.
Про це на сторінках канадського видання Globe and Mail пишуть колишній посол Канади в США Дерек Бьорні і професор Карлтонського університету в Оттаві Фен Оспер Хемпсон. Оглядачі вважають, що від падіння цін на нафту світ чекає занадто багато. Тому побутують міфи про наслідки від дешевого "чорного золота".
Один з них говорить, що Володимир Путін буде змушений припинити конфлікт з Україною, оскільки бюджет його країни наповнений саме за рахунок продажу енергоносіїв. Однак, це не обов'язково має статися, - пишуть оглядачі.
Росія має чималі кошти у Фонді національного благоустрою, які дозволять їй пом'якшити фінансову кризу і поки що не скорочувати соціальні виплати. Крім того, Путін підписав угоди про постачання газу в Туреччину і Китай. Тож це теж пом'якшить економічний тиск на Путіна.
"Також є докази того, що нова Холодна війна вздовж західного кордону Росії не закінчиться скоро. Оголошені перемир'я на Сході України постійно порушувалися. А Путін тисне на Молдову за її розворот до Євросоюзу. В цей же час сепаратистська Абхазія підписала пакт про співпрацю в оборонній галузі з Росією. А країни Балтії – Естонія, Литва, Латвія – теж відчувають тиск Путіна через рух військ вздовж їхніх кордонів і пожвавлення шпигунів", - йдеться в статті.
Низька ціна на нафту в комбінації з обвалом рубля, відтоком капіталу з Росії і економічними санкціями створили "ідеальний шторм". Однак, на думку авторів, існує ризик, що скрута ще більше розхитає геополітику. Оскільки середній клас в Росії може відвернутися від Путіна, і тоді він почне жорстокі репресії, щоб утриматися при владі.
Тим часом, ціни на нафту досягли п'ятирічного мінімуму - менше за $ 66. C червня нафта подешевшала на 40%, а ОПЕК в листопаді не стала скорочувати її видобуток, що могло б підтримати ринок. Але найбільший експортер картелю Саудівська Аравія знизила ціни на січневі партії для США та Азії. Гендиректор національної нафтової компанії Кувейту прогнозує, що світові ціни будуть триматися близько $ 65за барель протягом шести-семи місяців.