UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проєкт про відновлення пошкодженого житла українців завалює промислове лобі - парламентський інсайд

Водночас жоден з тих, хто фотографувався на руїнах міст Київщини, також ще не допоміг з фінансуванням відновлення.

Законопроєкт №7198 про відновлення пошкодженого житла українців, який сьомий місяць чекає прискореного ухвалення в другому читанні, був завалений представниками промислового лобі, які хочуть отримати власний зиск. Про це йдеться в матеріалі Інни Ведернікової та Георгія Могильного - "Зруйноване відновлення. Чому українцям нікуди повертатися" для ZN.UA.

"Законопроєкт накрили політика, корупція, лобізм і бюрократія, разом узяті. По-перше, хоча ключові автори документа працюють у комітеті містобудування та регіонального розвитку, сам документ опинився — в економічному. Звідси й, по-друге, у комітеті, де є промислове лобі, назбиралося понад 700 правок. Ідеться про компенсацію юридичним особам і за зруйновані промислові об'єкти, якої немає в першому читанні", - стверджують автори статті.

Третя причина, на тлі перших двох, виглядає менш вражаюче, але також створює перепони. Депутати розібралися із квартирами, але не можуть знайти консенсус щодо приватних будинків, "забезпечивши ринкову та прозору процедуру".

Спочатку, розуміючи, що питання нового житла швидко з місця не зрушити, в комітеті Шуляк нібито не дуже панікували.

"Коли ми зрозуміли, що вирішимо проблему з ремонтами і люди не чекатимуть на оцінку тощо, випрошуючи гроші, — вони є в Резервному фонді, — ми заспокоїлися. Місцева влада теж лукавить. Навіщо вони чекають закону? На сьогодні на місцях уже створено комісії. Так, механізм розбалансований і бюрократична машина дає збої. Але до осені мають усе встигнути. Тим більше якщо людина хоче і може зробити ремонт сама, то нехай робить. А держава — вже тим, хто взагалі не може. І це теж правильний хід у ситуації, що склалася", — міркували в комітеті в липні.

До осені не встигли. Тому що механізм на шостий місяць збалансувати вдалося, а ось гроші — ні. З Резервного фонду було виділено 5% від необхідного.

"За словами місцевих чиновників, із відновленням реально зараз допомагає лише Unicef (бомбосховища у школах) та Червоний хрест (закуповує техніку для комунальних підприємств, де вона згоріла). Жоден європейський чиновник, який фотографувався на руїнах міст Київщини, теж реально ще не допоміг з фінансуванням відновлення в рамках можливостей своєї інституції", - наголошують автори статті.

Жодних коштів з президентської фандрайзингової платформи United24 також не було спрямовано на відбудову громад.

На міжнародних партнерів кивають й у Верховній Раді.

"Слід визнати, що міжнародні партнери не дуже хочуть давати гроші, поки йде війна. Дуже багато декларацій, а документів із чітким алгоритмом — ні. Приймеш закон, а гроші де? Написати, що закон діятиме, коли закінчиться війна? Після того, що ми наобіцяли? Тому, поки не буде чіткого розуміння, звідки ми братимемо гроші, і коли, закон голосувати ніхто не буде. І всі ці сотні правок — банальна маніпуляція", — наголошують сьогодні депутати, поки люди самотужки доробляють свої стіни та вікна.

Нагадаємо, у визволених містах на Київщині, Чернігівщині та Сумщині, де за даними Мінрегіону, було зруйновано 129 тисяч об'єктів житлового фонду, склалася критична ситуація із забезпеченням людей житлом, а в окремих містах взагалі визріває соціальний бунт.

З квітня місяця профільний комітет ВР з питань економічного розвитку ще жодного разу навіть не зробив спробу розглянути на своєму засіданні законопроєкт №7198, який був ухвалений в першому читанні на самому початку квітня, та був покликаний зняти спірні питання щодо процедури швидкої допомоги власникам пошкодженого житла. Законопроєктом особисто займається голова профільного комітету ВР Дмитро Наталуха.

Як "завалювали" законопроєкт №7198, детальніше читайте у матеріалі  "Зруйноване відновлення. Чому українцям нікуди повертатися".