Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА) продало 42 тис. тонн арештованого російського аміаку. І цей продаж став яскравим прикладом того, як надалі Україна буде неефективно розпоряджатися конфіскованим майном країни агресора, пише у статті для ZN.UA - «Продаж російського аміаку як дзеркало конфіскації на війні», - голова правління StateWatch Олександр Лємєнов.
Указаний аміак російського походження українська влада арештувала на початку повномасштабної війни.
Керівництвом АРМА було вирішено зазначені вище 42 тис. тонн російського аміаку подрібнити на менші лоти та реалізувати через товарну біржу «Придніпров’є-2021».
Загалом станом на середину листопада було проведено три відповідні аукціони.
Перші з них, що засвідчені протоколом №11 від 29 серпня 2022 року, визначили переможця. Ним стало ТОВ «Славна Енерго Газ», а єдиним конкурентом виступило ТОВ «Хім-Трейд». Стартова ціна — 234 млн грн, тоді як переможець сплатив 238,7 млн. Обсяг аміаку — 7341 тонна, а в перерахунку на одну тонну ціна разом із ПДВ становила приблизно 960 дол.
Результати других торгів, що зафіксували переможця — ТОВ «Компанія Агроторггруп», встановлені протоколом №23 від 5 жовтня 2022 року. Конкуренція по аукціону — ТОВ «Славна Енерго Газ» і ТОВ «Хім-Трейд». Стартова ціна — 295,7 млн грн, тоді як кінцева сума, оплачена переможцем, становила 301,6 млн. У перерахунку виходить близько 890 дол. за тонну.
Треті, й останні станом на сьогодні, торги були завершені та зафіксовані у протоколі №28 від 27 жовтня 2022 року. Переможцем стало ТОВ «Поларіс-100», а конкурентами виступили ТОВ «Хім-Трейд», ТОВ «Райз-Схід» і ТОВ «Славна Енерго Газ». Стартова ціна — 295,7 млн грн, але реальна конкуренція значно підвищила вартість — до 375,5 млн. У перерахунку виходило приблизно 1115 дол. за тонну.
А тепер можна порівняти з торгами, які проводилися через систему Prozorro.Sales. Зокрема, 16 вересня держпідприємство «Укрхімтрансаміак» продало цю ж хімречовину за ціною 1312 дол./тонна.
Проте, і це ще не кінець історії з продажем АРМА конфіскованого аміаку. Адже переможець торгів, підписавши протокол, пізніше не оплатив у визначений термін коштів. Йдеться про компанію, яку пов’язують із нардепом-«слугою» Олександром Бакумовим, що був обраний на мажоритарному окрузі в Харкові. І згодом замість переможця на третіх торгах заходить і забирає аміак компанія, яка посіла друге місце.
На цьому моменті може виникнути запитання: чому торги проводяться через маловідому біржу «Придніпров’є-2021», а не через спеціалізоване ДП «Прозорро.Продажі»?
Відповідь АРМА проста: на початку року всі майданчики, через які бажано реалізовувати арештоване майно, що перебувало у віданні АРМА, подавали свої заявки на участь. Але зазначене держпідприємство такої заявки не надіслало. Отже, весь рік вони не можуть бути долучені до розміщення на торгах активів, які бажає продати Нацагентство.
На додаток, StateWatch спробувало по кожному з підприємств-переможців знайти реальних бенефіціарів. Офіційно це здебільшого якісь нікому не відомі персони. Але звідкіля вони беруть десятки й сотні мільйонів гривень на придбання активів росіян?
На неофіційному рівні з'ясувалося, що ТОВ «Славна Енерго Газ» контролюється соратником Януковича—Арбузова, колишнім нардепом-регіоналом Кисельовим.
ТОВ «Компанія Агроторггруп» — контролюється авторитетною у певних колах людиною з 1990-х - Гіві Немсадзе, що відомий по певним подіям на Донбасі.
Третя компанія, що зрештою і перемогла, офіційно має американське коріння. Мова про ТОВ «Райз-Схід», що зареєстроване в штаті Вайомінг. Однак через нескладні пошуки в мережі можна дізнатися, що ця структура пов’язана з розшукуваним детективами НАБУ «яєчним олігархом» Олегом Бахматюком, який заборгував до 2 млрд дол. іноземним кредиторам і державним банкам, зокрема Ощадбанку.
Нагадаємо, вітчизняні можновладці ухвалили політичне рішення про конфіскацію всіх активів, що належать двом північним сусідам - Росії та Білорусі. Проте механізм продажу цих активів зробили не просто непрозорим, але таким, що фактично створює умови для їх реалізації за неринковими заниженими цінами.