UA / RU
Підтримати ZN.ua

Процедура Squeeze-out дозволяє олігархам відбирати частки у міноритаріїв — депутат

Мажоритарні акціонери, які володіють домінуючим пакетом акцій понад 95%, можуть відібрати у міноритаріїв їх частку насильно і фактично за безцінь.

Прикриваючись війною, вітчизняні олігархи продовжують нишпорити по кишенях свого народу, розшукуючи, що б ще там вкрасти. Чого тільки коштує процедура сквіз-аут (англ. squeeze-out - віджати), введена після прийняття Верховною Радою Закону №1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23 березня 2017 р., який вступив в силу з червня 2017-го. Ця процедура дозволяє мажоритарним акціонерам, що володіють домінуючим пакетом акцій понад 95%, відібрати у міноритаріїв їх частку насильно і фактично за безцінь.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Ігор Луценко, народний депутат України. За його словами, достатньо лише надати Національному депозитарію розпорядження шляхом розміщення так званої публічної безвідкличної вимоги перевести всі акції на свій рахунок, а міноритаріям - перевести грошові кошти на спеціальний рахунок escrow в банку.

"Зараз сквіз-аут розпочато мінімум у 45 акціонерних товариствах, і в більшості з них ціна близька до номіналу або навіть нижче в кілька разів, як у випадку з відомим заводом-гігантом, найбільшим підприємством Приазов'я та Донецької області Маріупольським металургійним комбінатом ім. Ілліча, акції якого оцінили для офшорної компанії BARLENСO LTD (через яку "Метінвест" здійснює примусовий викуп акцій) у 8 коп. за штуку, втричі дешевше за номінал 0,25 грн, за яким вони були випущені ще в 90-х роках минулого століття!", - зазначає автор.

Зараз ряд громадських організацій запропонували своє бачення, як уникнути конфліктів при викупі акцій у міноритаріїв.

"По-перше, громадськість пропонує коректно реалізовувати директиви ЄС. Справа в тому, що в країнах Євросоюзу процедура публічної пропозиції застосовується як механізм виходу публічної компанії з публічного ринку. У нас же чомусь процедуру законодавчо легалізованого "віджиму" поширили і на приватні акціонерні товариства, тим самим надавши чудовий інструмент для рейдерства, - пише депутат. - По-друге, професійне співтовариство вважає, що слід в законодавстві передбачити для міноритарного акціонера або будь-якого інвестора, в тому числі держави, право зустрічної конкуруючої пропозиції (зворотної вимоги) щодо викупу пакета акцій товариства за ціною та обсягом не менше, ніж те, що пропонує мажоритарний акціонер".

Детальніше про вдосконалення корпоративного управління в акціонерних товариствах читайте в матеріалі Ігоря Луценка "Squeeze-out. Як не ображати маленьких" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".