UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначення пенсії: які документи треба подати до Пенсійного фонду

Краще підготувати їх завчасно.

У 2023 році в Україні збільшилась кількість страхового стажу необхідного для виходу на пенсію за віком.
Щоб вийти на заслужений відпочинок у віці 60 років майбутньому пенсіонеру треба мати 30 років стажу.

Читайте також: Пенсії в Україні: Кабмін пропонує припинити виплати деяким категоріям громадян

Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін розповів, які документи треба підготувати для призначенні пенсії за віком, пише «На пенсії».

Він нагадав, що зараз можна оформити пенсію по-старому, звернувшись з документами до найближчого відділення Пенсійного фонду. Але є і сучасніші варіанти, коли пенсія оформляється не виходячи з дому. Заяву та скановані копії документів можна подати дистанційно через портал електронних послуг Пенсійного фонду.

Пенсія за віком призначається з дня, що йде після дня досягнення пенсійного віку, якщо відповідна заява з необхідними документами надійшла не пізніше трьох місяців від дня народження. Якщо заяву буде подано пізніше, то пенсію призначать з дати подання заяви. Також з дати подання заяви здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший.

Якщо людина має право одночасно отримувати різні види пенсій (за віком, інвалідністю, втратою годувальника), то призначається лише один вид пенсії на вибір.

Які документи треба підготувати для призначення пенсії

Людина, яка оформляє пенсію, повинна мати паспорт та ідентифікаційний код. За паспортом визначається, зокрема, вік людини. Другими за значимістю є документи, що підтверджують стаж, адже саме кількість стажу найчастіше є визначальною.

Стаж після 2004 року зараховується на підставі даних щодо сплати страхових внесків. Це дані з єдиного державного реєстру (відомості персоніфікованого обліку), які підтверджують, що людина всі ці роки офіційно працювала, а отже, підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Їх подавати до Пенсійного фонду не потрібно, вони вже там є. Стаж до 2004 року підтверджується насамперед трудовою книжкою.

Також це можуть бути довідки з місця роботи, архівні документи, документи про навчання, службу в армії, народження дітей (для жінок). Втім, віднедавна в Україні з’явилося таке поняття, як електронна трудова книжка. Згодом усі паперові трудові книжки будуть оцифровані й відомості про роботу людей до 2004 року також будуть доступні Пенсійному фонду заздалегідь. Це дозволить призначати пенсії автоматично. Хоча ця послуга вже діє і багато людей встигли нею скористатися.

На розмір пенсії впливає не лише стаж, а й зарплата. Документів про зарплату до Пенсійного фонду можна не надавати, необхідні відомості також беруться працівниками фонду із системи персоніфікованого обліку.

Нагадаємо, що при призначенні пенсії враховуються дані про зарплату за усі періоди роботи, починаючи з 1 липня 2000 року і до моменту призначення пенсії. За бажанням (і якщо це вигідно) претендент на пенсію може додатково надати паперову довідку про зарплату за 5 років поспіль до зазначеної дати. Але за умови, що збереглися первинні документи про нараховану зарплату за ті роки.

Нагадаємо, для яких категорій пенсіонерів передбачені надбавки до пенсії.