UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначення пенсії: як перевірити, чи правильно зарахували стаж

Пояснення дав експерт.

Навіть під час війни українці можуть звертатися за призначенням пенсії. Іноді у них можуть виникати сумніви стосовно правильності нарахування пенсійних виплат. Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, як перевірити, чи правильно порахували  страховий стаж, пише «На пенсії».

Читайте також: Надбавки до пенсій в 2024 році: хто і як може отримати кілька видів виплат

«Завжди потрібно пам’ятати, що людина має право звернутися особисто як до звичайного фахівця найближчого управління ПФУ, так і до керівників даного відділу або управління загалом (відповідно до встановлених графіків). Крім того, ви маєте право написати письмове звернення до органів ПФУ, на яке зобов’язані письмово відповісти (зазвичай у межах 30 днів). Таку заяву можна принести особисто, надіслати поштою або через інтернет», – зазначив він.

Залежно від поставлених у заяві питань можна отримати інформацію про те, як пораховано пенсію, як розраховано стаж, зарплату, на підставі яких нормативних документів ухвалено або не ухвалено те чи інше рішення щодо пенсії.

 Як перевірити, чи всі періоди враховано до стажу

За словами експерта, бувають випадки, коли  якийсь запис у трудовій книжці викликав сумніви і цей шматочок стажу загубився. Тоді потрібно донести довідку з місця роботи.

«Дуже рідко, але може статися і так, що дані з особистої справи введено в комп’ютер з помилкою або через неуважність не введено зовсім. Тому для тих, хто не довіряє системі, завжди є можливість все перевіряти ще раз самостійно», – зазначив він.

За бажанням особа може попросити роздруківку свого трудового стажу або переглянути його в особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ. Тоді можна точно зрозуміти, чи всі періоди роботи, навчання, служби, декрету тощо, зараховано до стажу. Але це якщо мова йде про періоди роботи до 2004 року. Далі стаж зараховується виходячи з даних про сплату внесків.

«Там ситуація дещо інша. Людина могла відпрацювати 20 років з 2004-го по 2024 рік і навіть не знати, що в якісь місяці, а то й роки, роботодавець не сплачував за неї внески до ПФУ. Пенсію, звичайно, призначають без цих періодів, про що новий пенсіонер навіть не здогадується. Тут вже потрібно ставити питання керівництву за місцем роботи. Можливо, якимось чином вдасться досягти погашення страхових внесків за відповідні періоди», – зазначив експерт.

Нагадаємо, скільки потрібно накопичити років стажу, щоб вийти на пенсію у 60, 63 та 65 років. В Україні з січня 2024 року змінилися вимоги до нього.