UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прискорення економіки неможливе через жалюгідний стан українського бюджету та його боргове виснаження — експерт

З початку року в бюджетно-боргової сфері спостерігаються тривожні тенденції, що свідчать про нестійкому характері боргова конструкції в Україні.

Хворий організм української економіки конче потребує масштабних державних інвестицій у створення сучасної виробничої інфраструктури, у відродження і модернізацію сфер розвитку людського капіталу, а також на підтримку галузей - потенційних драйверів економічного зростання. Але вирішення цих завдань унеможливлюється убогим станом українського бюджету та його борговим виснаженням.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Богдан, доктор економічних наук, зав.відділом державних фінансів Експертно-аналітичного центру Growford Institute. Крім того, за її словами, з початку року в бюджетно-борговій сфері мають місце тривожні тенденції, які вказують на хиткий характер боргової конструкції в Україні та вірогідність її руйнування при перших же збуреннях на світових фінансових ринках.

"По-перше, двократне зростання державних позик і суми погашення державного боргу в січні-вересні поточного року посилювало боргову залежність державних фінансів і підвищувало фіскальні ризики, - зазначає експерт. - По-друге, збільшення присутності іноземних портфельних інвесторів на ринку ОВДП підвищувало ризики ліквідності для уряду і ризики нестійкості платіжного балансу".

Автор вказує, що утримання надзвичайно високих відсоткових ставок за гривневими ОВДП призводило до відволікання бюджетних коштів на непродуктивні потреби і спричиняло деградацію галузей освіти, культури, охорони здоров'я. У той же час залучення внутрішніх і зовнішніх державних позик за аномально високими ставками стало також причиною збільшення частки боргових виплат у витратах бюджету.

За словами економіста,запозичені урядом на внутрішньому ринку кошти частково осідали на єдиному казначейському рахунку (ЄКР) і генерували додаткові відсоткові виплати з бюджету, а зростання співвідношення державного боргу та наявної грошової маси поглиблювало грошовий дефіцит у реальному секторі та посилювало деформації національного грошово-кредитного ринку.

Детальніше про стан української економіки читайте в статті Тетяни Богдан "Боргове виснаження" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".