UA / RU
Підтримати ZN.ua

Припинення транзиту російського газу: чи варто очікувати посилення терору з боку Росії

Ворог уже давно та активно атакує українську ГТС.

Найпоширеніший міф в Україні щодо транзиту газу - без транзиту росіяни почнуть атакувати нашу ГТС, і тоді міста залишаться без газу для опалення. Однак він не витримує «зіткнення» з реальністю. Про міфи щодо транзиту в статті «Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити» пишуть президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар та екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022) Сергій Макогон.

Як пишуть автори матеріалу, по-перше, транзит відбувається майже в ізольованому режимі лише через газопровід «Прогрес», який іде від ГВС «Суджа» на кордоні з РФ до кордону зі Словаччиною. Постачання газу цим газогоном, наприклад, до Києва або Одеси не відбувається і не може відбуватися. Газ до цих міст постачається зовсім іншими газогонами, яких в ОГТСУ майже 35 тис. км.

Читайте також: Транзит російської нафти через Україну: підтримку забезпечує угорська MOL та українські чиновники

«Наша ГТС дуже гнучка та розгалужена, і це дає змогу транспортувати газ різними маршрутами. Тому транзит російського газу газогоном «Прогрес» узагалі не впливає на внутрішнє транспортування газу до міст України», - нагадали експерти.

По-друге, ворог уже давно та активно атакує нашу ГТС. Тільки по підземних сховищах газу (ПСГ) на заході України було понад шість хвиль ракетних атак. Постійно зазнають атак і газовидобувні підприємства.

По-третє, якщо у ворога буде на меті занурити українців у темряву та холод, то він це зробить і атакуватиме й електричні мережі, а також ГТС, сховища та ТЕЦ у містах.

Читайте також: Транзит російського газу: як зростуть ціни після припинення співпраці з РФ

«І головне. Сліпа віра в те, що росіяни не атакуватимуть ГТС, поки є транзит, — це дуже інфантильна позиція. Особливо якщо така віра не підкріплена офіційними домовленостями та гарантіями. Єдиною дієвою гарантією захисту ГТС є протиповітряна оборона та побудова захисних споруд на важливих КС, а також чітка позиція України, що при спробах атак на ГТС Україна миттєво завдасть потужний удар по ГТС і ПСГ РФ, яких у неї значно більше і розташовані вони в зоні досяжності ударними засобами Сил оборони України», - вважають автори статті.

Як Україна може себе підстрахувати? Потрібно забеспечити достатній рівень запасів газу у сховищах і можливість оперативно імпортувати додаткові обсяги газу з ЄС.