UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент "Енергоатому" розповів про проекти з нацбезпеки на зустрічі Атлантичної ради

Юрій Недашковський відвідав США минулого тижня.

Президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський доповів про актуальні проекти з національної безпеки на зустрічі Євразійського центру Атлантичної ради США, що відбулася минулого тижня.

"Питання диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива, створення ефективної системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом та впровадження найсучасніших ядерних технологій – це питання забезпечення національної енергетичної безпеки України", - заявив президент "Енергоатома".

Як повідомляє прес-служба НАЕК, Недашковський назвав будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) спільно з американською компанією Holtec International за підтримки Міністерства енергетики США і Аргонської Національної Ядерної Лабораторії та кваліфікацію ядерного палива виробництва японсько-американської компанії Westinghouse надважливими проектами для зміцнення енергетичної незалежності України.

Президент "Енергоатома" розповів, що проект кваліфікації ядерного палива, який він особисто супроводжує понад 16 років, для України був непростим. Його реалізація на всіх етапах натикалася на серйозну протидію з боку РФ, а за часів президентства Януковича у 2012-2013 рр. його виконання було практично зупинено. Тим не менш, після Революції Гідності дія контракту з Westinghousе була не лише відновлена, але й розширена до 6 щорічних перевантажень. "Ключовими успіхами для нас стали нормальна експлуатація модернізованого палива Westinghouse на третьому енергоблоці ЮУАЕС і нещодавнє завантаження першої перевантажувальної партії на п'ятому енергоблоці ЗАЕС, який зараз працює на номінальній потужності", - зазначив Недашковський. Він підкреслив, що сьогодні Україна має "гарантовану можливість збільшення у разі будь-яких форс-мажорних обставин обсягу альтернативних постачань ядерного палива для забезпечення ним усіх 13-ти енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000". Недашковський переконаний, що "уроки впровадження проекту кваліфікації ядерного палива будуть корисні для наших східноєвропейських та інших колег, які експлуатують енергоблоки з реакторами російського дизайну ВВЕР, і також мають наміри диверсифікувати джерела постачання свіжого ядерного палива".

Розповідаючи про поточний стан ядерної енергетики в Україні, очільник "Енергоатома" відзначив, що багаторічні спостереження переконливо свідчать про те, що радіаційний вплив АЕС України значно нижче допустимих рівнів і відповідає найкращим зразкам світової практики. Недашковський поінформував, що наразі в Україні виконується нова Комплексна програма підвищення безпеки, філософія якої (як і НАЕК "Енергоатом" в цілому) полягає в постійному підвищенні ядерної безпеки з урахуванням нового досвіду експлуатації, нових знань і технологій. Для реалізації Програми залучено кредитні кошти ЄБРР та Євратом обсягом 600 млн євро.

"Всі роки незалежності атомна енергетика України підтримувала економіку держави через надійне постачання найнижчої за ціною електроенергії. Сьогодні галузь потребує переоснащення і розвитку в нових ринкових умовах", - заявив Недашковський. Він підкреслив, що "стратегічною метою Об'єднаної енергетичної системи України є інтеграція до європейської мережі ENTSO-E". "На порядку денному стоять реформування ринку електроенергії, модернізація електроенергетичної інфраструктури, імплементація Третього енергетичного пакету, добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Всім цим цілям органічно відповідає один із найперспективніших проектів в енергетичній галузі України. Він схвалений Урядом України і має влучну назву "Енергетичний міст "Україна – ЄС", - сказав Недашковський.

"Враховуючи особливості балтійської інтеграції і наявну гібридну енергетичну систему Литви, невикористаний енергетичний потенціал в цьому регіоні може надовго бути перекритий російською експансією. Тому тільки негайна реалізація проекту дає Україні шанс швидкого й ефективного розвитку своїх енергетичних потужностей", - наголосив президент НАЕК. Презентуючи проект він зазначив, що його важливою складовою є те, що довгостроковий контракт на експорт електроенергії з другого блоку ХАЕС слугуватиме фінансовим інструментом добудови третього та четвертого блоків ХАЕС "у якості застави для отримання кредитних коштів без суверенних гарантій". Очільник "Енергоатома" повідомив учасників Євразійського центру Атлантичної ради, що на сьогодні вже низка країн виявляє принципову зацікавленість взяти участь у реалізації цього масштабного проекту в якості фінансових та технологічних інвесторів.

Говорячи про перспективні проекти Юрій Недашковський повідомив учасників Євразійського центру Атлантичної ради США, що сьогодні розпочато підготовку до корпоратизації "Енергоатома". "Передбачається створення публічного акціонерного товариства, 100 відсотків акцій якого належатимуть державі. Ми зацікавлені в тому, щоб законодавство, яке регулюватиме процес корпоратизації "Енергоатома", передбачало можливість участі в управлінні Компанією наших західних партнерів, в тому числі американських", - підкреслив президент НАЕК.