UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правила безпеки: як правильно наповнити газовий балон

Головне, вміти правильно розраховувати його заповнення.

Українське законодавство забороняє заправляти газові балони на АГЗС, на більшості за це порушення передбачено суворе покарання. Незважаючи на це, воно залишається найпростішим джерелом оновлення запасів газу, пише експерт «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн у своїй статті «LPG на варті енергетичної безпеки» для DT.UA.

Читайте також: Небезпека поруч: в Міненергетики нагадали правила користування газовими приладами

Головне правило заправки газового балона, яке найчастіше порушують – розрахунок межі наповнення. Потрібно пам'ятати, що максимальний рівень становить 85% номінального обсягу балона, щільність побутового пропан-бутану – близько 0,54 кг/літр, що майже в 1,5 рази більше за дизпаливо та бензин.

Через низьку щільність скраплений газ активно реагує на будь-які зміни температури. Він сильно скорочується обсягом під час морозу і різко розширюється в теплі. У зимовий час порушення цього простого правила спричиняє трагедію. Якщо балон наповнили до максимуму на морозі, а потім занесли до теплого приміщення і залишили біля джерела тепла — він вибухне. У 2012 році такий вибух забрав життя чотирьох людей у Харкові.

Наповнення на 85% знижує ймовірність вибуху, але це не єдине правило, якого треба дотримуватись. Також треба вміти правильно розрахувати обсяг заправки. Також варто пам'ятати, що балон ніколи не спустошується повністю і в ньому може залишатися до 30% газу.

Як правильно розрахувати наповнення газового балона

Приклад розрахунку:

Є використаний 27-літровий балон із зазначеною вагою тари 11 кг. Його сумарна вага із залишком становить 13,5 кг. Це означає, що у балоні залишилося 2,5 кг, чи 4,6 л, газу (2,5 ділимо на 0,54). Безпечні 85% від 27 літрів – майже 23 л. Тобто треба заповнити в балон не більше, ніж на 18,4 літра (це 23 л – 4,6 л).