Українське законодавство забороняє заправляти газові балони на АГЗС, на більшості за це порушення передбачено суворе покарання. Незважаючи на це, воно залишається найпростішим джерелом оновлення запасів газу, пише експерт «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн у своїй статті «LPG на варті енергетичної безпеки» для DT.UA.
Головне правило заправки газового балона, яке найчастіше порушують – розрахунок межі наповнення. Потрібно пам'ятати, що максимальний рівень становить 85% номінального обсягу балона, щільність побутового пропан-бутану – близько 0,54 кг/літр, що майже в 1,5 рази більше за дизпаливо та бензин.
Через низьку щільність скраплений газ активно реагує на будь-які зміни температури. Він сильно скорочується обсягом під час морозу і різко розширюється в теплі. У зимовий час порушення цього простого правила спричиняє трагедію. Якщо балон наповнили до максимуму на морозі, а потім занесли до теплого приміщення і залишили біля джерела тепла — він вибухне. У 2012 році такий вибух забрав життя чотирьох людей у Харкові.
Наповнення на 85% знижує ймовірність вибуху, але це не єдине правило, якого треба дотримуватись. Також треба вміти правильно розрахувати обсяг заправки. Також варто пам'ятати, що балон ніколи не спустошується повністю і в ньому може залишатися до 30% газу.
Як правильно розрахувати наповнення газового балона
- Обчисліть вагу балона.
- Від загальної ваги відмініть вагу тари (вона завжди вказана на балоні). Це буде вага залишку.
- Залишок поділіть на 0,54 і отримайте об'єм у літрах.
- Номінальний обсяг балона помножіть на 0,85 і відніміть об'єм залишку. В результаті дізнаєтеся максимальний обсяг газу, що заправляється.
Приклад розрахунку:
Є використаний 27-літровий балон із зазначеною вагою тари 11 кг. Його сумарна вага із залишком становить 13,5 кг. Це означає, що у балоні залишилося 2,5 кг, чи 4,6 л, газу (2,5 ділимо на 0,54). Безпечні 85% від 27 літрів – майже 23 л. Тобто треба заповнити в балон не більше, ніж на 18,4 літра (це 23 л – 4,6 л).