UA / RU
Підтримати ZN.ua

Потрібно організовувати масовий рух за ділову досконалість на регіональному рівні — експерт

Має зрости зацікавленість керівників регіонів у досконалості і конкурентоспроможності підприємств.

На регіональному рівні, завдяки більшій гнучкості та оперативності, є ще деяка можливість уберегти підприємців, а відповідно, й економіку шляхом невідкладної організації масового руху за ділову досконалість. Не чекаючи вказівок зверху. До цього керівників регіонів має підштовхнути і те, що відповідно до політики децентралізації їм надається значно більше прав у формуванні місцевих бюджетів, зокрема за рахунок податків, що сплачуються місцевими підприємствами; при цьому істотно підвищується їх відповідальність за конкурентоспроможність економіки та рівень життя громадян.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Петро Калита, президент Української асоціації досконалості і якості. За його словами, звідси має зрости їх зацікавленість у досконалості і конкурентоспроможності підприємств. Але головне, для збереження лояльності виборців і керівники, і депутати мають демонструвати їм свої реальні досягнення. Адже виборці оцінюють "обранців" за фактичним рівнем життя в регіоні, який безпосередньо залежить від конкурентоспроможності його підприємств і економіки.

"Підняти досконалість підприємств регіону до прийнятного рівня неможливо в один дотик. Для цього потрібен тривалий час, якого у нас практично вже немає. Головним завданням обласних державних адміністрацій (ОДА) і обласних рад (ОР) є не лише забезпечення власної досконалості, а також сприяння в цілому підвищенню ділової досконалості й конкурентоспроможності підприємств регіону, зростанню ефективності всієї регіональної економіки і поліпшенню життя громадян, - відзначає автор. - Що робити регіонам для забезпечення своєї конкурентоспроможності У Державній стратегії регіонального розвитку на період до 2020 р., затвердженій постановою Кабінету міністрів України від 6 серпня 2014-го №385, серед цілей на першому місці стоїть "Підвищення рівня конкурентоспроможності регіонів". Але, на жаль, ні в розкритті цієї мети, ні в завданнях з її досягнення навіть не згадано необхідності підвищити рівень досконалості підприємств, які мають безпосередньо забезпечувати конкурентоспроможність регіонів. Конкурентоспроможність будь-якого регіону спирається на "багнети" успішності своїх підприємств. Що більша їх частина конкурентоспроможна відносно зовнішніх компаній, то більше шансів бути конкурентоспроможним і регіону в цілому. А відтак, в інтересах регіональної влади створити умови, сприятливі для підвищення ділової досконалості своїх підприємств, залучення їх до регіонального руху за досконалість".

Експерт пише, що ефективність поступового цілеспрямованого системного вдосконалення на засадах концепцій і моделі EFQM за 1000-бальною шкалою можна проілюструвати на прикладі ВАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг": 2003 р. - 250–300 балів, 2004 р. - 300–350 балів, 2005 р. - 400–450 балів, 2007 р. - 450–500 балів, 2008 р. - 500–550 балів, 2010 р. - 550–600 балів. Про цінність досвіду цих підприємств для України, яка прагне інтегруватися до ЄС, можуть свідчити слова екс-президента Європейської Ради пана Хермана Ван Ромпея під час вручення нагород за якість ЦСЄ у Брюсселі: "Ваші компанії - це зразки для наслідування в регіоні Центральної та Східної Європи".

Детальніше про удосконалення виробництва на регіональному рівні читайте у матеріалі Петра Калити "Конкурентоспроможність регіонів" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".