UA / RU
Підтримати ZN.ua

Постачання бензину та дизелю на тлі блокування кордону: що вигадав бізнес

Чому знижуються ціни на бензин та дизпаливо.

Бізнес шукає варіанти постачання нафтопродуктів з-за кордону, незважаючи на блокаду кордону з Польщею. Про те, що вигадали підприємці і як це вплинуло на ринок, розповідають Сергій Куюн та Наталія Курган у статті «Польський іспит для українського паливного ринку».

Постачання бензину та дизпалива через польський кордон у 2023 році не перевищували 10%, тому напередодні анонсованих страйків у Польщі імпортери світлих нафтопродуктів хоч і були стривожені, все ж таки швидко стабілізували ситуацію.

За даними авторів, за бензином ринок не відчув жодних проблем, якщо поставки не були прив'язані до автомобільного транспорту.

«Ми намагаємося перевести частину продукту на залізницю, але бензин із півночі Польщі доводиться везти великим колом через Словаччину та Румунію», — наводяться у статті слова представника компанії UPG, яка є найбільшим автоімпортером бензину.

Постачальників дизеля виручили великий автомобільний парк та диверсифіковані канали постачання. «Крім того, зіграло на руку українському ринку зниження європейських котирувань. Це дозволило пройти недовгий період турбулентності без цінових стрибків, а згодом перейти до зниження. У середині листопада ринок вже знаходився у звичайному для себе статусі профіциту», - зазначають автори матеріалу. Характерно, що це незважаючи на проблеми з Польщею, а також з урахуванням припинення поставок із Молдови та Болгарії.

Читайте також: Болгарія вирішила відмовитись від російської нафти раніше запланованого

Для бізнесу логічним виходом із ситуації стала переорієнтація на залізничний транспорт (див. мал. 3). За даними enkorr, у жовтні постачання дизеля залізницею зросли на 37%.

Водночас, український ринок не стоїть на місці. Дедалі більше імпортерів змінюють маршрути, прямуючи з Польщі на Словаччину та Румунію. Кон'юнктура сприяє тому, що надвисокі логістичні витрати перекриваються зниженням закупівельних цін. Більше того, зараз є всі передумови для зменшення цін на АЗС як на бензин, так і на дизпаливо. Цей процес уже розпочався, окремі мережі знизили ціни на бензин на 1–2 грн/л. Очевидно, тренд продовжиться, вважають автори статті.

Нагадаємо, 18 листопада у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні зібралося близько 2800 вантажівок. Черги на кордоні виникли через страйк польських перевізників, які блокують пункти пропуску.

Український уряд намагається вплинути на ситуацію, висуваючи пропозиції, пов'язані зі збільшенням пропускної спроможності на кордоні, і нагадуючи про рішення Європейської комісії щодо принципової відмови видачі дозволів перевізникам з України.