Через військові дії повномасштабна посівна кампанія в Україні опинилась під загрозою, однак деякі регіони вже почали роботи в полі. Аграрії планують сіяти там, де це можливо, і не виключають, що мінятимуть плани щодо засіяних культур.
Станом на 21 березня аграрії Полтавщини вже вийшли на поля. Як повідомив т.в.о. голови Полтавської ОДА Дмитро Лунін на своїй сторінці у Facebook, поки що погода не дає змоги сіяти, тому триває підживлення озимих культур.
«Посівна — це наш другий фронт. Полтавщина готується повним ходом. Маємо засіяти всі поля — 1,4 млн га сільгоспземель», — зазначив керівник області та додав, що озимі культури збереглись у доброму стані.
На Хмельниччині весняна посівна кампанія по суті вже стартувала . Аграрії області вносять добрива, розпочинають сівбу ярих культур, розповів начальник Хмельницької ОВА Сергій Гамалій.
У свою чергу начальник Управління розвитку агропромислового комплексу та земельних відносин Хмельницької ОВА Олег Омелянюк повідомив, що господарства всіх категорій мають посіяти близько 850 тис. га ярини, з них 375 тис. га культур ранніх строків посіву, таких як ярий ячмінь, яра пшениця, горох, соя, соняшник, цукровий буряк.
Погодні умови в Одеській області також сприяють початку весняної посівної. Як розповів в коментарі для SuperAgronom.com головний агроном ДПДГ ім. Суворова Сергій Килинич, ґрунт на полях прогрівся достатньо. За його словами в поле можна було вийти і трохи раніше, але через ситуацію в країні певні організаційні моменти завадили це зробити. Але зараз польові роботи йдуть повним ходом.
В ОДА зазначають, що аграрії Одещини планують засіяти понад 750 тис. га ярими культурами, і станом на понеділок, 21 березня, виконали вже 3% від запланованого.
На Тернопільщині також стартувала посівна кампанія. Тут щоб аграрії встигли здійснити всі польові роботи вчасно, їм попри комендантські обмеження дозволили працювати у полі вночі.
«Сьогодні на Раді оборони Тернопільщини прийнято ряд важливих рішень щодо організації роботи сільськогосподарських підприємств. Зокрема, їм дозволено працювати у темну пору доби, але лише за погодження обласної військової адміністрації», — повідомив голова Тернопільської ОДА Володимир Труш на своїй сторінці у Facebook.
Аграрії Львівщини вийшли на поля теж вчасно, погода в цьому регіоні дозволяє розпочати сезон, але скаржаться, що погода взимку пошкодила певні посіви.
Весняна посівна на Вінниччині запланована на кінець березня – початок квітня, заявили в ОДА. Першим сіятимуть соняшник, а от з озимими є проблеми — нестача вологи та заморозки навесні.
В Кіровоградській області повідомили, що посівна-2022 відбудеться з поправкою на війну, її розпочнуть через кілька тижнів.
“Кожне ваше питання систематизуємо і будемо вирішувати. Посівна в умовах війни вперше на нашому із вами віку”, - заявив голова ОДА/ОВА Андрій Райкович на селекторній нараді з аграріями 20 березня.
В Черкаській області ще не сіють, але на поля вийшла вся техніка, що вносить добрива під урожай культур, повідомив директор одного з агропідприємств Черкащини Олександр Воскобойнік.
Його агрофірма завершила підживлення озимих культур: пшениці, ячменю і ріпаку, а трактори виорали землю. При цьому аграрій зазначив, що морози, які повернулися в березні, були очікувані, тому роботи відбуваються у визначений агрономічний термін.
Дніпропетровська область, ймовірно також розпочне посівну цього тижня, адже Очільник Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук звернувся до аграріїв Дніпропетровщини із закликом приступати до роботи, щойно дозволить погода.
«Зараз погода прохолодна. Весна скоріше за все буде пізня. Щойно ґрунт прогріється до +5 градусів, почнеться посівна. Орієнтовно — наприкінці березня. Триватимуть ці роботи до кінця весни — початку літа», — зазначив у свою чергу директор інституту зернових культур області Владислав Черчель.
Рівненська область посівну ще не почала, але наразі працює над зміною плану посівів. Зокрема деякі господарства повідомили про намір засіяти замість кукурудзи зернові
«Нам важливо у воєнний стан забезпечити посівну кампанію. Ми тилова область, на яку розраховують регіони, що потерпають від дій окупантів. Знаю, у нас все вийде», — розповів у коментарі “Суспільному” засновник ФГ «МП-АГРО» Вадим Пацьола.
Водночас що буде із посівною в тих областях, де тривають бойові дії, не відомо. Так голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко розповів про плани провести в регіоні посівну кампанію хоча б частково.
"Херсонська область - це аграрний край... Ми намагалися з'ясувати, як у нас буде проходити посівна. Ви самі розумієте, що ярі культури потрібно сіяти вже. І потрібно посіяти найближчим часом", - зазначив він.
Схожа ситуація і в сусідній Миколаївській області.
Однак як пише видання “Агробізнес сьогодні”, попри певні оптимістичні очікування експертів до третини українських полів безпосередньо в зоні окупації та в регіонах, де точаться бойові дії, залишаться не сіяними.
“Тим не менш, очевидно, що населенню України вистачить продовольчого зерна, враховуючи його величезні непродані залишки із врожаю попереднього року. Беручи до уваги активні дії керівництва «Укрзалізниці» щодо налагодження експорту зерна у західному напрямку, можна говорити навіть про те, що частину його вдасться реалізувати за кордон і таким чином отримати кошти для подальшого агровиробництва”, - вказують аналітики.