Нацбанк запровадив заборону для банків приймати від населення та бізнесу банкноти української гривні, які були спеціально пошкоджені. Тепер "вони не приймаються в обмін, а вилучаються для проведення досліджень". Компенсації за такі купюри не передбачено. Про це йдеться у документі НБУ №50-0006/58627 від 24 серпня, повідомляє UBR.ua.
Регулятор пояснив, що надходять повідомлення про випадки умисного пошкодження готівки: "Швидше за все, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, та її завезення в Україну з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері… Походження пошкоджених банкнот гривні з трьома отворами банки пояснюють їх надходженнями, насамперед через платіжні пристрої, у яких відсутнє відповідне настроювання".
У НБУ вказують, що з метою зменшення ризиків потрапляння пошкоджених банкнот нацвалюти з трьома просвердленими отворами в обіг банкам необхідно забезпечити:
- перед обробкою банкнот, проінкасованих з платіжних пристроїв, забезпечити візуальний огляд таких банкнот та вилучати їх як сумнівні;
- формувати окремо сумнівні пошкоджені банкноти національної валюти з трьома просвердленими отворами від інших сумнівних банкнот, виявлених при перерахуванні;
- здійснення додаткового контролю у касі банків (філій, відділень), пунктів надання фінансових послуг, за платіжністю та справжністю банкнот при прийомі та обробці готівки з використанням відповідного обладнання (детекторів та сортувальників банкнот);
- при надходженні від фізичних та юридичних осіб пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами з метою їхнього обміну, обмін не проводити. Вилучені пошкоджені банкноти національної валюти із трьома просвердленими отворами направляти на дослідження до Національного банку.
Раніше Нацбанк попереджає про ризик потрапляння у готівку банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії військового стану, з територій, що знаходяться в тимчасовій окупації.