У ніч на понеділок, 1 липня, прикордонна служба Польщі припинила пропуск на в'їзд та виїзд з та в країну українських вантажівок, які не мають дозволів на міжнародні вантажні перевезення, повідомила вранці Державна митна служба України.
В ДМС зазначили, що пропускати вантажний транспорт без відповідних документів почали рівно опівночі. При цьому пункти пропуску на інших ділянках кордону працюють у звичайному режимі.
Водночас заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач у Facebook заявив, що угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС набула чинності в день підписання, тобто ще 20 червня, і до 10 липня діє перехідний період, який дозволяє перевізникам адаптуватись до нових правил.
«Жодних дозволів на двосторонні перевезення не потрібно. Про це відомо польській стороні, у першу чергу Міністерству інфраструктури Польщі. Офіційними каналами польська сторона, як і всі інші країни-члени ЄС була повідомлена про оновлення Угоди між Україною та Євросоюзом», - наголосив він.
Деркач зазначив, що Мінінфраструктури уже звернулось до Міністерства інфраструктури Польщі та повідомили Єврокомісію про призупинення пропуску вантажівок.
«ЄК вже втрутилась в ситуацію зі свого боку та також намагається вплинути на вирішення проблеми», - зазначив він.
Україна та Європейська комісія 20 червня продовжили дію «транспортного безвізу» ще на рік із можливістю пролонгації до кінця 2025 року.
Угода надає можливість здійснювати двосторонні та транзитні вантажні перевезення між Україною та державами ЄС без потреби у спеціальних дозволах.
Згідно з оновленнями, які були внесені в угоду, українські водії повинні будуть мати документи, що підтверджують наявність ліцензії, зокрема витяг про отримання ліцензії англійською мовою з qr-кодом.
Також прописана обов’язкова наявність документів на вантаж, якщо транспорт виїжджає порожнім, зокрема підписаний договір чи заявку на перевезення.
Угодою передбачено, що до 10 липня діятиме перехідний період, на що погодилась Єврокомісія.
Водночас, згідно з угодою «транспортний безвіз» можна буде тимчасово призупинити в певній країні чи регіоні на термін до трьох місяців у разі «загрози ринку двосторонніх перевезень», однак таку зупинку має погодити більшість країн-членів ЄС.