UA / RU
Підтримати ZN.ua

Половину всіх державних податків потрібно залишити місцевому самоврядуванню - експерт

Марчин Свенчицький розповів про проблеми, з якими можуть зіткнутися українські влади під час реалізації реформи децентралізації.

В питанні реалізації реформи децентралізації в Україні проблемним місцем може стати фінансова частина забезпечення і впровадження реформи.

Про це в інтерв'ю DT.UA сказав екс-мер Варшави, депутат Сейму, відомий польський експерт Марчин Свенчицький.

"Попри те що ВР уже ухвалила Бюджетний кодекс, де закладено базові принципи субсидіарності, має бути досить кропітка бюджетна робота, уже з урахуванням кроків реформи. Які порівняльні механізми? На чому базувати доходи - скільки на місцевих податках, а скільки на якійсь частині загальнодержавних? Що в підсумку отримаємо на всіх рівнях? Які механізми вирівнювання потрібно створити, щоб знайти баланс між дуже багатими і бідними громадами? Потрібен чіткий моніторинг рішень, ухвалених на цей рік, і проведення розрахунків на майбутнє", - говорить Свенчицький.

За його словами, найголовніший рівень - це рівень громади, де потрібно залишити 100% місцевих податків - від торгівлі, від землі, ще якихось дрібних трансакцій. Також дати частину податку на доходи фізичних осіб і підприємств.

"Приблизно 50% усіх державних податків слід розподілити між трьома рівнями місцевого самоврядування. При цьому не менш ніж половина з них - 25% - має піти на найголовніший рівень - громадам. В області вже не так багато функцій, тому в цьому випадку може йтися про 5-10%. Решту - районам. Тим більше, якщо саме до цього рівня буде прив'язано основну частину охорони здоров'я. Але ці цифри - досить приблизний розрахунок. Насправді потрібні численні розрахунки, проведені якщо не з урахуванням усіх одиниць самоврядування, то принаймні на основі конкретних прикладів", - вважає експерт.

Ще однією проблемою може стати територіальна організація і передача повноважень на рівні місцевого самоврядування. "Як я вже казав, це титанічна праця, яка вимагає чіткості й деталізації. А також ухвалення окремого закону про Закон. Про те, які зміни до яких законів внести, кому й які повноваження передати", - зазначив Свенчицький.

Читайте повністю інтерв'ю Інни Ведернікової з Марчином Свенчицьким: "В Україні реформа опинилася не в експертному, а в політичному полі. В цьому основна помилка" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".