UA / RU
Підтримати ZN.ua

POLITICO про розкриття економічного потенціалу України: на що робити ставку

Успіх післявоєнного відновлення економіки залежатиме від інвестицій приватного сектору, – йдеться на сторінках видання.

Автор статті Даг Деттер є радником урядів та міжнародних фінансових організацій, як МВФ та Світовий банк. Нижче наводимо переклад його статті для POLITICO про економіку України.

Читайте також: «Десять по десять» і ще п’ять. Чого не вистачає програмі економічного розвитку України від бізнесу

Відбудова України вимагає комплексного використання всіх потенційних джерел і методів фінансування для покращення приватного інвестиційного клімату в країні. І центральним у цих зусиллях є ефективне управління величезним державним сектором України, який містить цінні державні активи, які можуть слугувати значним джерелом фінансування.

До війни державні активи становили найбільший сегмент багатства в Україні і вважалися такими, що страждають від неефективності, корупції та шахрайства. І сьогодні державний сектор все ще є наріжним каменем економічної системи країни, а також її військових зусиль.

Читайте також: Корупція в судах: на засіданні РНБО обговорили перевірки суддів і "відчутне" посилення відповідальності

Проте лише належне управління цими активами може генерувати стабільні річні потоки доходів, сприяючи економічному зростанню та розвитку. Державні підприємства в таких секторах, як енергетика, транспорт, фінанси та нерухомість, можуть відіграти вирішальну роль в економічній реструктуризації та відновленні України. А трансформаційні зміни в управлінні державними активами можуть підвищити конкуренцію, продуктивність, ефективність і запровадити європейську бізнес-практику, яка надає пріоритет прозорості та підзвітності.

Відповідно до цього, уряд України нещодавно оголосив про намір створити Фонд суспільного добробуту (ФСД, PWF) для управління державними активами. І спираючись на досвід європейських реформ — від недавніх у Греції до тих, що відбулися століття тому в Італії — Україна могла б навчитися на попередніх прорахунках і чітко відокремити політику від комерційних цілей.

Читайте також: Узаконення е-гривні: економіст розповів про ризики

Успіх економічного відновлення та зростання України залежить від інвестицій приватного сектору, які, своєю чергою, залежатимуть від прозорості. Враховуючи нинішній масштаб державного сектору та його присутність у конкурентоспроможних галузях, приватні інвестори потребуватимуть гарантій того, що державний портфель функціонує суто на комерційних засадах, без упереджень, зумовлених політикою, несправедливих переваг чи спотворень ринку. Таким чином, реструктуризація управління державними активами слугуватиме воротами для ширшого інвестування в країну та її майбутнього розвитку як сталої ринкової економіки.

Крім того, реструктуризація державного сектору та створення внутрішніх потоків доходів вплинуть на міжнародні донорські потоки. Демонстрація здатності України фінансувати власну реконструкцію, а також уникнення марнотратства буде мати вирішальне значення для забезпечення ефективного використання коштів міжнародних донорів.

Читайте також: Україна отримає ще 840 млн євро від Європейського інвестиційного банку

Підвищення вартості портфеля через професійне управління активами також підвищить стійкість боргу. Міжнародні дослідження постійно показують, що країни з вищим державним капіталом, який визначається як активи мінус зобов’язання, швидше відновлюються після рецесії та отримують вигоду від нижчої вартості запозичень.

Щоб досягти цих цілей, слід розглянути кілька рекомендацій: по-перше, у центрі уваги має бути максимізація вартості за допомогою єдиного об’єктивного підходу — формування процесу у фінансовому плані з чіткими цілями та часовими рамками виявляється ефективнішим, ніж розглядати його лише як реформу корпоративного управління.

Читайте також: ЄС покриє 45% потреб України у фінансуванні до 2027 року - фон дер Ляйєн

Крім того, консолідація власності та управління в незалежну холдингову компанію, яку зазвичай називають PWF, є надзвичайно важливою, оскільки ця централізація сприяє запровадженню дисципліни у приватному секторі, забезпечуючи чітку відповідальність, підзвітність і підхід, узгоджений із принципами приватної власності.

Хоча концепція ФСД обговорювалася в Україні протягом останнього десятиліття, безрезультатні дебати щодо зберігача фонду досі перешкоджали його створенню. Щоб подолати цю перешкоду, незалежний PWF має діяти на відстані витягнутої руки від короткострокового політичного впливу — і Міністерство фінансів найкраще підходить як єдиний зберігач, враховуючи його роль у покращенні державного капіталу та ефективному розподілі капіталу в рамках управління державними фінансами система.

Тоді ринки капіталу повинні відігравати вирішальну роль у забезпеченні зовнішнього нагляду та залученні міжнародних зацікавлених сторін. Міжнародна участь буде життєво важливою для забезпечення правильного створення холдингової структури — і як такої, що підтримує реформаторів в українській адміністрації. Використання ринків капіталу, наприклад, випуск облігацій для холдингової компанії, також сприяло б прозорості та залученню міжнародних інвесторів.

Професійне володіння державними комерційними активами має важливе значення для досягнення ефективності, вищих прибутків, підвищення продуктивності та інвестицій. Для цього потрібні професійні менеджери, які надають перевагу комерційним цілям. І принципи належного управління, включаючи прозорість, чіткі цілі та політичну ізоляцію, повинні підтримуватися, щоб максимізувати віддачу.

Читайте також: Євросоюз розглядає сценарії на випадок розпаду Росії

Дотримання рамок Європейського Союзу та торгових угод також вимагатиме уникнення державних субсидій. Усі комерційні структури, незалежно від форми власності, повинні діяти в рівних умовах.

Зараз Україна стоїть перед політичним вибором щодо розвитку своєї економіки. Професійне управління державними активами не є складним, але вимагає непохитної політичної волі та узгоджених зусиль уряду. Успішне запровадження дисципліни приватного сектора в державному портфелі призведе до додаткових доходів для уряду, які, за оцінками, еквівалентні 3-5% ВВП на рік, а також до економічного зростання, яке безпосередньо впливає на прямі іноземні інвестиції — критичний компонент Післявоєнна відбудова України.

Україна має використати всі доступні можливості для отримання державних доходів і створення середовища, привабливого для інвестицій приватного сектора, що сприятиме післявоєнному економічному зростанню.

Читайте також: Шмигаль з Сунаком обговорили залучення бізнесу для підтримки економіки України

Ефективне управління державними активами матиме ключове значення для відновлення. І ретельне, професійне та комерційно орієнтоване управління державними активами країни також має бути центральним у програмі підтримки ЄС для України та її процесу вступу.