UA / RU
Підтримати ZN.ua

Політичний тиск і червоні лінії: команда НБУ виступила із заявою

Співробітники НБУ наголошують, що політичний тиск може зруйнувати все, «що будувалося упродовж шести років в складних умовах».

Команда Національного банку України після відставки Якова Смолія висловила протест проти політичного тиску на неї та окреслила «червоні лінії», при яких можлива її подальша ефективна робота.

Як йдеться у зверненні, опублікованому на сторінці Нацбанку в Facebook, співробітники НБУ наголошують, що політичний тиск може зруйнувати все, «що будувалося упродовж шести років в складних умовах».

«Ми - перша команда НБУ, яка проводить країну через світову фінансову кризу без банкрутства банків, без падіння гривні, без відтоку вкладників. Нашу роботу відзначають громадяни України, їх довіра до НБУ зростає. В умовах кризи її відзначають центральні банки інших країн і міжнародні фінансові організації », - йдеться у зверненні.

Також команда НБУ визначила червоні лінії, при яких можлива її подальша ефективна робота:

Співробітники НБУ закликали владу дати оцінку поведінці деяких нардепів, які прийшли до Верховної Ради «захищати не інтереси українців, а інтереси олігархів». «Ми закликаємо дати нам можливість виконувати свою роботу в середовищі моралі, професійної гідності, дискусії та поваги один до одного», - йдеться у зверненні.

Читайте також: МВФ повинен «заморозити» виплати і зажадати достроково погасити кредити - Гонтарева про відставку Смолія

Як повідомлялося, 1 липня голова правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс до Ради подання, і наступного день парламент 268 голосами «за» звільнив голову НБУ.

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.