UA / RU
Підтримати ZN.ua

Показники "Газпрому" впали до рівня, який спостерігався перед розвалом СРСР: із січня статистику засекретили

Подібні показники були винятком навіть у радянські часи.

«Газпром» перестав публікувати оперативні дані щодо обсягів видобутку та експорту газу, які в 2022 році обвалилися рекордно за всю історію газової промисловості Російської Федерації. Про це пише The Moscow Times, звертаючи увагу, що раніше таку статистику публікували двічі на місяць.

"Газова статистика, яку компанія традиційно публікувала раз на два тижні, звітуючи про продаж та виробництво, перестала з'являтися на сайті "Газпрому" з січня 2023 року", - йдеться в повідомленні.

Востаннє «Газпром» представив дані 15 грудня. Вони показали, що за два тижні останнього місяця 2022 видобуток газу просів на 24% рік до року, до 17,2 млрд кубометрів, а експорт впав на 60%, до 2,6 млрд кубів. Нагромадженим підсумком за 11,5 місяців «Газпром» втратив 20% видобутку та 45% експорту.

За підсумками минулого року «Газпром» продав у дальнє зарубіжжя 101 млрд кубометрів газу — удвічі менше, ніж роком раніше, звітував у січні глава компанії Олексій Міллер.

При цьому постачання до Туреччини та європейських країн — колись найбільших клієнтів «Газпрому», склали лише 85 млрд кубометрів і стали найнижчими в сучасній історії Росії, згідно з оцінкою BCS Global Markets. Для порівняння: 1991 року «Газпром» продав до Європи 110 млрд кубометрів, а в діапазоні між 70-110 млрд кубів щорічно експорт знаходився 1985-1991 рр., коли руйнувалася імперія СРСР.

Наступного року експорт «Газпрому» до Європи та Туреччини може знизитись до 60 млрд кубометрів, прогнозує Міжнародне енергетичне агентство. Це буде найнижчий рівень із 1980-85 років.

Відключивши газ майже всім європейським країнам, президент Росії Володимир Путін за один рік ліквідував для Газпрому найбільший ринок збуту, на будівництво якого пішло понад 50 років.

Нагадаємо, після російського вторгнення в Україну в ЄС було прийнято низку послідовних рішень щодо заміни російських енергоносіїв.

Україна, і більшість країн ЄС зараз мають консолідовану позицію: російський газ треба забрати з європейського ринку. І якщо Україна з 25 листопада 2015 року не імпортує жодного кубометра газу від «Газпрому», то країни ЄС активно просувалися до цього весь 2022 рік.

У жовтні минулого року в Європі оголосили про незалежність від російського газу.

Кінець свєму пануванню значною мірою поклала сама Росія, розпочавши "війну газопроводів".