Державна податкова адміністрація змінила правила розрахунку бази оподаткування за операціями з цінними паперами та деривативами. Про це у вівторок, 23 листопада, пише газета «Коммерсантъ-Украина»Так, своїм листом №24268/15-0317 від 10 листопада ДПАУ зобов'язує торговців цінними паперами враховувати у валових витратах лише 20% збитків, отриманих у 2009-му і попередніх роках (досі поквартально переносилися всі збитки).
Таким чином, із 80% всіх валових витрат необхідно буде сплачувати 25% податку на прибуток. Лист вже надіслано до усіх регіональних підрозділів податкової.
Своє роз'яснення ДПАУ надала на підставі власного трактування змін до закону "Про оподаткування прибутку підприємств", які були прийняті 20 травня законом №2275-17. Згідно з п.4 ст.22 документа, "у 2010 році у складі валових витрат платника податку враховується 20% суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке сформувалося на 1 січня 2010 року".
У відомстві прийшли до висновку, що таке трактування зі вступом змін має застосовуватися вже за підсумками дев'яти місяців поточного року.
Торговці цінними паперами стурбовані несподіваним трактуванням ДПАУ. Асоціація "Українські фондові торговці" направила до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку лист із проханням створити робочу групу спільно з ДПАУ, щоб врегулювати питання повного, а не часткового віднесення валових витрат на наступні звітні періоди.
"Виходить, що я повинен сплатити податки за ще не перекриті збитки. Я розумію, що у них з бюджетом проблема, але з таким же успіхом можна ходити по квартирах і вибивати гроші з мешканців", - говорить голова ІГ ТАСК Сергій Бродович.
Член ради асоціації "Українські фондові торговці" Олег Швець зазначає, що трактування ДПАУ не відповідає Податкового кодексу, який після підписання президентом набуде чинності з 1 січня 2011 року. "Виходить, що у ДПАУ хочуть зібрати якомога більше коштів до набрання чинності кодексу, який забороняє їм це робити", - додає він.
А голова правління КУА "УкрСіб Ессет Менеджмент" Максим Купрін повідомив, що юристи компанії зараз аналізують можливість оскарження листа ДПАУ.
За словами старшого юриста компанії "Василь Кисіль і партнери" Наталі Доценко-Білоус, лист ДПАУ не можна оскаржити в суді, тому що він не є нормативним документом, а лише тлумачить закон. "Норма роз'яснена невірно. Але оскаржити нарахування податків можна буде тільки в кожному окремому випадку", - вважає вона.За матеріалами: Коммерсантъ-Украина