UA / RU
Підтримати ZN.ua

П’ять головних ризиків для банків України: фінансисти оптимістичні щодо інфляції та курсу валют

Ключовим ризиком залишився ризик війни з Росією.

Керівництво більшості опитаних Нацбанком банків та небанківських фінкомпаній відзначили поліпшення стану фінансового сектору за останні півроку (57% замість 3% у листопаді 2022 року), а частка респондентів, що очікують погіршення в наступні пів року, скоротилася з 51% до 3%. Про це йде мова в результатах "Опитування про системні ризики фінансового сектору" за травень 2023 року.

Зазначається, що вже друге опитування респонденти покращують оцінки стійкості фінансового сектору до значних негативних подій. Частка опитаних, які оцінили стійкість фінсектору як високу чи дуже високу, знову підвищилася. Загальний баланс відповідей досяг рекордного значення з початку опитування у травні 2018 року.

Також змінилися в бік поліпшення оцінки загального рівня ризику у фінансовому секторі ‒ частка респондентів, які вважали його рівень високим чи дуже високим, знизилася з 83% до 58%.

Учасники опитування продовжують поліпшувати власні оцінки поточного стану фінансового сектору ‒ баланс відповідей (+11%) набув позитивного значення вперше з початку повномасштабного вторгнення.

Ключовим для фінансового сектору, за результатами опитування, залишився ризик війни з Росією, проте перелік головних ризиків зазнав суттєвих змін. На друге місце повернувся фактор корупції, діяльності правоохоронних органів та судової системи. Також до п’ятірки ключових ризиків увійшли: ризики шахрайства та кіберзагроз, ризики рівня економічної активності й вартості активів та якості застави.

Цікаво, що фактори рівня інфляції, обмінного курсу змістилися з лідерів до кінця двадцятки найбільших ризиків.

Читайте також: З 1 червня бізнесу стане дорожче обслуговуватися в ПриватБанку

Нагадаємо, що частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі за місяць зросла на 0,5% – із 38,8% на 1 квітня до 39,3% на 1 травня.