Після завершення періоду податкової амністії в Україні будуть запроваджені непрямі методи оподаткування, і при придбанні дорогих речей перевірятимуться усі доходи з 1995-го року. Про механізм непрямого оподаткування в інтерв'ю "НВ Бізнес" розповів міністр фінансів Сергій Марченко.
Концепція відповідного закону, за словами Марченка, фактично готова.
"Всі повинні розуміти — за декларуванням повинні відразу йти непрямі методи оподаткування. Ми зараз розробляємо відповідний законопроєкт, ми вже фактично маємо готовий концепт. Я думаю, що найближчим часом ми будемо готові його обговорювати", — заявив він.
Непрямі методи оподаткування передбачають, що після податкової амністії Податкова служба матиме змогу проводити податкову оцінку операцій фізичних осіб з 1995-го року - щодо придбання об'єктів нерухомості або дорогих речей без задекларованих доходів. Система, за словами міністра, працюватиме в автоматичному режимі.
"Автоматично податкова перевіряє наявність доходів, сплачених з 1995 року, підсумовує їх, усі доходи, сплачені податки; потім зіставляє суму цих доходів з інформацією про купівлю об'єкта нерухомості та його вартістю. Якщо ця людина амністувала і задекларувала ще доходи, це підсумовується також і потім до такої людини або є питання, або їх немає. Я думаю, здебільшого питань не буде", — сказав Марченко.
При цьому, як передбачає законопроєкт, несплачені податки будуть донараховані не на всю суму покупки, а на різницю між задекларованими доходами та вартістю покупки.
"Умовно кажучи, якщо існує факт купівлі великого об'єкта нерухомості, при цьому задекларованих доходів немає, і амністію людина не проходила, тобто вона не показала своїх реальних доходів, з яких чомусь не були сплачені податки… Наслідком цього буде те, що податкова має донарахувати суму несплачених податків", — заявив міністр.
Марченко пояснив, як працюватиме механізм непрямого оподаткування.
"У момент реєстрації угоди про купівлю-продаж, наприклад, об'єкта нерухомості, така інформація з’являється у податковій. Податкова перевіряє інформацію, а людину ніхто турбувати не збирається, якщо немає підстав для цього", - зазначив він.
Нагадаємо, за три місяці "податкова амністія" допомогла вивести з "тіні" поки лише чверть мільярда грн.
Як відомо, "податкова амністія" яка розпочалася 1 вересня 2021 року, триватиме рік - до 1 вересня 2022 року. За цей час українці матимуть змогу провести одноразове добровільне декларування активів.
Громадяни повинні будуть сплатити одноразовий збір: 5% - на активи, що розміщені на банківських рахунках в Україні; 9% - на банківських рахунках за кордоном; 2,5% - з вартості держоблігацій, придбаних у період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року.
Водночас декларантами не можуть бути особи, які з 1 січня 2010 року були державними топпосадовцями або народними депутатами.
Чи буде успішною податкова амністія в Україні? Читайте про це в матеріалі керівника податкової практики "Юридичної групи LCF" Андрія Реуна - "Не ховайте ваші грошики по банках і кутах!".