Український бізнесмен Віктор Пінчук і мільярдер Іен Тейлор готуються продати газовидобувне підприємство Geo Alliance. Про це пише ЕП з посиланням на свої джерела.
Відзначається, що ця угода означає набагато більше, ніж просто продаж великого активу. Виходити з Geo Alliance Пінчук разом зі своїм партнером по цьому бізнесу, найбільшим світовим трейдером вуглеводнів, нідерландською групою Vitol Іена Тейлора, а його відхід з українського ринку - це негативний сигнал потенційним інвесторам України.
Газовидобувна компанія Geo Alliance розробляє 16 родовищ. Її формування почалося в 2004 році. У 2012 році 25% акцій Geo Alliance викупила нідерландська Vitol Group, чия мінімальна річна виручка складає $ 150 млрд. В 2017 році Vitol наростила свою частку в Geo Alliance до 50%.
Видання зазначає, що для обох сторін Geo Alliance грав роль вхідного квитка на український газовий ринок. В період президентської каденції Петра Порошенка структури Vitol самостійно, без компаній Пінчука, брали участь у конкурсі уряду на право розробки Юзівської ділянки вуглеводнів площею 7,9 тис кв км, але програли. У той же період, структури EastOne цікавилися покупкою газодобувної компанії Куб-газ, але поступилися її Burisma Holdings Миколи Злочевського.
Джерело ЕП на ринку зазначає, що результатом різнобічних інтересів EastOne і Vitol стало теперішнє "розлучення". Ні в прес-службі Пінчука, ні в Geo Alliance ЕП ситуацію не прокоментували.
Один з бізнес-партнерів Пінчука, який побажав залишитися анонімним, інформацію про продаж Geo Alliance спростував. За його словами, він отримав її "з перших вуст", тобто від Пінчука. Але джерело ЕП наполягає на своєму і призводить три аргументи: рішення про продаж Geo Alliance розглядається Пінчуком паралельно з продажем банку Кредит Дніпро; Geo Alliance продається за погодженням з Vitol. Таким чином, мова йде про продаж 100% цього газового бізнесу; у Пінчука Geo Alliance оцінюють $ 300 млн, але в Vitol, цю ціну вважають відверто завищеною. За словами джерела ЕП, щоб виправдати заявлену вартість, засновник EastOne взявся "накачувати" свій газовий бізнес новими активами.
Можливий відхід нідерландської групи з ринку може символізувати черговий виток кризи вітчизняної газовидобувної галузі, викликаний обвалом цін на паливо. "Якщо погано добувачам, то не минути лиха і їх основним контрагенту - групі "Інтерпайп" Пінчука. Її трубні заводи ще в 2019 році почали відчувати згортання виробничої програми "Укргазвидобування" - найбільшого виробника вуглеводнів в Україні", - наголошується в матеріалі. Замістити замовлення цієї держкомпанії попитом з боку західних партнерів команда Пінчука не в силах, тому 2020 рік може стати для Інтерпайпу по-справжньому високосним, пише ЕП.
Це не єдиний бизнем, який Пінчук може продати в цьому році. Повідомлялося, що бізнесмен Олександр Ярославський заявив, що досягнута принципова угода з олігархом Віктором Пінчуком про купівлю банку "Кредит Дніпро".