Військові, які стали на захист нашої країни, з перших днів війни, яку розпочала Росія, мають право на низку пільг. Фахівці юридичної фірми «Василь Кісіль і партнери» пояснили NV, які передбачені для учасників бойових дій та ветеранів та як їх отримати.
Безкоштовні ліки
Цією пільгою можуть скористатись особи, які мають статус учасника бойових дій та особи, які стали інвалідами внаслідок війни. Вони можуть одержати такі медичні препарати:
- знеболювальні для паліативних хворих, імуносупресанти, препарати для лікування та профілактики хронічних захворювань (серцево-судинних захворювань, діабету І і ІІ типу, нецукрового діабету, хронічного обструктивного захворювання легень, розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона). Повний перелік таких лікарських засобів та медичних виробів затверджено Наказом МОЗ № 1495;
- лікарські засоби для лікування онкології, серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань, туберкульозу, розладів психіки та поведінки та інші препарати;
- лікарські засоби та препарати, необхідні пацієнтам на стаціонарному лікуванні та амбулаторному лікуванні визначеної категорії захворювань. Перелік таких препаратів передбачений Національним переліком основних лікарських засобів;
- лікарські засоби, що закуповуються місцевими органами влади за місцевими програмами для лікування рідкісних захворювань та важкохворих пацієнтів. Перелік таких лікарських засобів необхідно уточнювати в департаментах охорони здоров’я місцевої влади.
Ветерани можуть одержати ліки:
- в аптеках, які мають договір із Національною службою здоров’я та позначені спеціальною наліпкою з логотипом НСЗУ;
- в медичному закладі, де вони проходять стаціонарне чи амбулаторне лікування.
Щоб отримати ліки безплатно, ветеран має пред’явити такі документи:
- електронний або паперовий рецепт сімейного або особистого лікаря;
- посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни).
Законодавством не встановлені обмеження щодо кількості ліків, які ветеран може отримати безплатно.
У разі відмови у безоплатній видачі ліків, які мають бути в наявності в аптеці/лікарні, ветерани можуть звертатись на гарячу лінію НСЗУ за телефоном 16−77.
Безоплатне зубопротезування
Винятком є протезування з дорогоцінних металів. Пільга діє для осіб, які мають статус учасника бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Умови отримання пільги визначають місцеві програми соціальної підтримки строком на один календарний рік. Для ознайомлення з умовами отримання пільги (порядком постановки в чергу, переліком необхідних документів, переліком закладів охорони здоров’я) ветерану слід звернутися до органу місцевого самоврядування та/або до держадміністрації за місцем його/її проживання.
Також місцеві програми соціальної підтримки встановлюють обмеження щодо суми коштів, розрахованих на одну особу, яка одержує пільгу.
Безоплатне санаторно-курортне лікування або компенсація його вартості
Право отримати компенсацію за лікування в санаторіях або курортах мають особи з підтвердженим статусом УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни. Щоправда, зараз пільга не надається у зв’язку з воєнним станом.
Щоб отримати путівку на таке лікування, ветеран повинен перебувати на обліку в органах соціального захисту населення за зареєстрованим або фактичним (для внутрішньо переміщених осіб) місцем проживання.
Щоб стати на облік необхідно подати до органу соціального захисту населення такі документи:
- заяву (за зразком органу соцзахисту);
- медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о;
- копію посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни);
- копію військового квитка (за наявності);
- копію документа, що підтверджує безпосередню участь (забезпечення проведення) у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони (у разі відсутності у посвідченні ветерана війни посилання на норму Закону, відповідно до якої установлено статус).
Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на позачергову путівку та компенсацію вартості проїзду до санаторно-курортного закладу та назад залізничним та автомобільним транспортом загального користування. Для цього людина має надати проїзні квитки. У разі проїзду залізничним транспортом відшкодовується лише вартість квитка у плацкартному вагоні.
Компенсацію можна отримати за санаторно-курортне лікування терміном до 21 дня. Зазначена пільга є доступною лише один раз на рік. За бажанням ветерана йому виплачується грошова компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Така компенсація виплачується один раз на два роки з дня звернення з заявою про виплату грошової компенсації, якщо особа протягом двох років не одержувала безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань.
Розмір грошової компенсації становить: 100% (для осіб з інвалідністю I і II групи) та 75% середньої вартості путівки (для осіб з інвалідністю ІІІ групи).
Для отримання компенсації потрібно подати до органу соціального захисту населення за місцем обліку такі документи:
- заяву про виплату грошової компенсації (за зразком органу соцзахисту);
- копію посвідчення ветерана (УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни);
- документ про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки, про підтвердження проходження санаторно-курортного лікування або зворотний талон санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів.
Інші пільги
Також ветерани мають право на такі безоплатні пільги:
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів (для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни);
- безплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);
- першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація (для УБД);
- позачергове обслуговування в амбулаторно-поліклінічних закладах, а також позачергова госпіталізація (для осіб з інвалідністю внаслідок війни).
Нагадаємо, з чого складається грошове забезпечення військовослужбовців. Є кілька важливих складових.