UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підвищення тарифів на воду: чому їх піднімуть та скільки доведеться платити

Споживання води впало, а витрати водоканалів зросли.

Ще на початку лютого Нацкомісія з питань енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) мала ухвалити рішення про підвищення тарифів на воду в низці водоканалів. Рішення відтермінували, але підвищення цього року, скоріш за все, буде. На те є низка причин, пише OBOZ.UA.

Зазначається, що у відповідних постановах йдеться, що вода подорожчає тільки з квітня, адже до кінця опалювального сезону тарифи не змінюватимуть.

«Насправді ж і уряд, і Офіс президента мають безпосередній вплив на встановлення тарифів. І саме під їхнім тиском ще минулого року НКРЕКП скасувала підвищення тарифів на воду. Після квітневого підвищення тарифів (перший етап підвищення цього року - ред.) кожна родина платитиме за воду в середньому лише на 60-100 грн на місяць більше», - йдеться у матеріалі.

Однак працювати за старими тарифами водоканали більше не можуть. Як ідеться у документах НКРЕКП, наприклад, у "Київводоканалі" в чинному тарифі закладено показники, які вже давно неактуальні:

На тариф також впливає і курс долара. Багато водоканалів мають валютні пільгові кредити. Наприклад, "Водоканал" має заплатити Міжнародному банку реконструкції та розвитку 37,7 млн грн в еквіваленті. У новому тарифі заклали курс долара у 40,7 грн/$.

Скільки доведеться платити за воду

У середньому споживання води на одну людину становить 2,4 кубометра. OBOZ.UA розрахував, скільки коштуватиме вода після можливого подорожчання у Києві та Дніпрі. Зараз у Дніпрі за такий об'єм треба платити 225,79 грн, а у столиці – 218,7 грн. Якщо НКРЕКП ухвалить постанови щодо перегляду цін, ситуація зміниться так:

Тобто в підсумку за два етапи подорожчання родина у Дніпрі заплатить за воду на 106,8 грн більше, а у Києві – на 118,2 грн.

Однак варто нагадати, що НКРЕКП контролює тарифи далеко не всіх водоканалів. Частина з них проходить процедуру перегляду тарифів через місцеву владу. Цей механізм перегляду тарифів працює у великих містах. Зокрема, "Київводоканал" має розробити проєкт підвищення тарифу, аргументувати його, спрямувати у профільну комісію, узгодити свої розрахунки, а потім дочекатись, поки члени комісії зберуться та проголосують.