Піднявши відсоткову ставку з 10,5% до 17% за ніч Ценральний банк Росії намагається зміцнити довіру до російської валюти і ринку.
"Спали кількох спекулянтів і покажи серйозні наміри", - так британське видання The Guardian пояснює рішення Москви, покликане зміцнити рубль. Оглядач порівнює московський "Червоний понеділок" з відомою "Чорною середою" 1992 року, коли британський уряд різко підняв відсоткову ставку. Тоді валюта різко подешевшала у відношенні долара США і дойчмарки.
"Червона п'ятниця може мати такі ж неприємні наслідки. При цьому рішення влади Росії можна зрозуміти. Рубль в понеділок обвалися на 10%, що свідчить про втрату довіри. І причина цьому не пов'язана з дешевою нафтою. Москва через санкції США здається слабкою, а її економіка – жебраком на міжнародних валюних ринках", - йдеться в статті.
На думку оглядача, підняття відсоткової ставки – "найменше зло" з усіх можливих варіантів втручання для "Центробанку". Якщо б Москва вирішила нічого не робити і чекати, коли рубль досягне ринкового рівня, означало б "закликати більше продавати" російські акції. А рецесія на рівні 3% ВВП поглибилася б до 5%.
"Центробанк" міг би також підтримувати рубль вливаннями за рахунок державних резервів. Однак до чого призведе такий крок, можна лише здогадуватися.
"Чи зміцнило це довіру? Відсоткова ставка на рівні 17%, якщо вона діятиме впродовж тривалого часу, зруйнує велику частину вітчизняної економіки. У Великобританії в 1992 році Джордж Сорос не став би руйнувати іпотечний ринок країни заради стабільності валюти", - йдеться в статті.
Зараз висока відсоткова ставка зміцнила рубль на міжнародному ринку. Однак, що "Центробанку" робити далі, спрогнозувати важко. В цей же час, Лондонська біржа не відчуває труднощів через обвал російської валюти. Економіка Росії надто мала, щоб спричинити серйозні проблеми.
"Відсоткова ставка на рівні 17% ілюструє дуже сильний тиск на непередбачуваний режим Володимира Путіна. І доки ціна нафти падає, геополітична напруга зростає", - йдеться в статті.
В цей же час, сьогодні рубль обвалився до нового антирекорду - 66 руб/долар і 82 руб/евро. В першій половині грудня російський Центробанк вже витратив $ 6 млрд на порятунок рубля. Місяцем раніше, у жовтні витратив ще $ 27 млрд. Більше валюти російський Центробанк продавав тільки у кризовий 2008 рік.