Ціни на електроенергію після запуску ринку не перевищили встановлених обмежень. Зниження тарифу "Укренерго" дозволить зменшити їх. Про це написав член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, коментуючи заяву керівництва "Укренерго" про нібито зростання цін на електроенергію для промисловості на 30% після запуску нового ринку, повідомляють "Українські новини".
"Дивує позиція "Укренерго", яка дає відверто дивні розрахунки по ринку. Адже використовується найвища ціна електроенергії за весь час торгів. До того ж, в компанії мовчать, що цю електроенергію ніхто не купив. Загалом НКРЕКП встановила price cap (цінові обмеження) на рівні 1,64 грн/кВт-год. А фактична ціна виявилася нижчою - 1,62 грн/кВт-годину", - написав Корольчук.
На думку експерта, замість панічних заяв і маніпулювання розрахунками, "Укренерго" варто було б ініціювати зниження тарифу на послуги компанії, який після запуску ринку виріс на 400%. Що дозволить знизити ціну на електроенергію.
"Укренерго" банально "забув" і не згадує, що найпростіший спосіб знизити тариф для промисловості - знизити тариф самого "Укренерго". Оскільки зростання тарифу для "Укренерго" склав 400%. Раніше тариф становив 0,07 грн/кВт-год. Зараз "Укренерго" має два окремих тарифи - передачу (0,34 грн/кВт-годину) і диспетчерське управління (0,89 коп/кВт-годину) ... Тільки от "Укренерго" не поспішає займатися цими питаннями. Хоча саме вони і повинні ініціювати перегляд", - зазначив Корольчук.
Експерт повідомив, що НКРЕКП вже розглядає проект постанови, що встановлює новий тариф на послуги "Укренерго" на передачу електроенергії з 1 серпня 2019 на рівні 31,21 коп/кВт-год, що на 10% нижче нинішнього тарифу. А також зазначив, що є потенціал для ще більшого його зниження за рахунок перегляду енергобалансу.
"Є ще один шлях зниження тарифу. Він вже було озвучено і обговорено багатьма представниками ринку. Це - перегляд енергобалансу, виключення з прогнозного балансу електроенергії на об'єктах відновлюваних джерел енергії, не введення в експлуатацію. Там перспектива зниження тарифу становить понад 10 коп/кВт-год, що становить майже 40%", - пояснив Корольчук.
Нагадаємо, 1 липня запрацював новий ринок електроенергії, у відповідності з прийнятим в 2017 році Верховною Радою Закону України "Про ринок електричної енергії". Згідно із законом, нова модель передбачає введення таких сегментів, як ринок двосторонніх договорів, ринку "на добу вперед", внутрисуточныий ринок, балансуючий ринок.
27 червня Окружний адміністративний суд Києва за позовом Акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" зупинив дію постанов, які встановили тарифи для Національної енергокомпанії "Укренерго" на передачу електроенергії та послуги з диспетчерського управління на друге півріччя 2019 року. Вказані постанови були прийняті НКРЕКП для забезпечення функціонування нової моделі ринку електроенергії.