UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підняття тарифів для населення призведе до банального зростання прибутків власників обленерго - експерт

З 1 березня 2017 р. фактично всі домогосподарства країни будуть платити за кВт 1,68 грн, тобто більше, ніж бізнес.

Усунення диспропорцій у тарифній політиці (ліквідація перехресного субсидування) проводиться в Україні за рахунок народу, і в кінцевому підсумку всі обленерго будуть продавати населенню електроенергію по ціні, яка вища за вартість і включає прибуток.

Про це пише в своїй статті для DT.UA юрист, директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко.

На його думку, процес поетапного підняття тарифів для населення призведе до банального зростання прибутків кількох українських мільярдерів, які володіють енергетикою країни.

Читайте також: У Севастополі знову скоротили ліміт споживання електроенергії

"Перше, що насторожує, залишаться дві ціни: при споживанні до 100 кВт∙год. тариф становитиме 90 коп., а на все, що понад, - 1,68 грн. Так-так, шановні, якщо до цього було три ціни - до 100, від 100 до 600 і понад 600 кВт∙год., то на кінцевому етапі залишиться тільки дві! Цим уряд ніби стимулює народ до економії, однак ліміт у 100 кВт∙год. не витримує жодної критики. У 2015 р. середнє щомісячне споживання домогосподарств країни було удвічі вищим - більш як 200 кВт∙год., тобто більшість населення споживає все ж таки понад 100 кВт∙год.!", - йдеться в статті.

Сергієнко зазначає, що кожен виробник електроенергії зобов'язаний продавати свою продукцію в ОРЕ (а точніше, держпідприємству "Енергоринок"), причому за ціною, яку встановлює держава в особі тієї ж НКРЕКП для кожної генеруючої компанії. Потім уже на цьому "ринку" електроенергію купують енергопостачальні компанії (обленерго), які продають її населенню та іншим споживачам. Ціну на генерацію, транспортування й розподіл електроенергії встановлює той же нацрегулятор.

сі енергогенеруючі компанії здають свій товар ОРЕ за різними цінами, далі ці ціни якось варяться в одному казані, і звідти вискакує вже єдина оптова ціна закупівлі для всіх обленерго, причому щомісяця нова", - йдеться в статті.

Сергієнко нагадує, що для бізнесу НКРЭКУ встановила вартість 1 кВт∙год на рівні від 1,19 до 1,34 грн.

"Це означає, що вже сьогодні сім'ї, які споживають понад 600 кВт∙год. і платять по 1,56 грн за кіловат-годину, субсидіюють бізнес. Горезвісне перехресне субсидування змінило орієнтацію! Більш того, з 1 березня 2017 р. фактично всі домогосподарства країни, - а середнє споживання сім'ї у нас близько 200 кВт∙год. на місяць, - платитимуть (після 100 кВт∙год) по 1,68 грн, тобто більше, ніж бізнес… Для другого класу споживачів, до якого входить і населення, встановлено тарифи від 1,24 до 1,64 грн. Виходить, що з 1 березня 2017 р. тариф у розмірі 1,68 грн перекриватиме тарифи для всіх обленерго по всій країні?", - зазначає експерт.

Нагадаємо, у Міжнародному валютному фонді незадоволені тим, що уряд України не дотримується взятих на себе зобов'язань щодо чергового підвищення тарифів на газ для населення з 1 квітня.

Детальніше про підвищення тарифів на електроенергію читайте у статті Олександра Сергієнка "Електричний удар" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".