UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під нові санкції ЄС може потрапити російський алюміній — Politico

В ЄС сподіваються узгодити санкції до другої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

Російський алюміній перебуває у фокусі обговорень нового пакету санкцій ЄС проти Росії, повідомили європейські дипломати в інтерв'ю виданню POLITICO.

Процес виплавки алюмінію вимагає величезної кількості електроенергії, а ціни на енергоносії складають до 40% собівартості продукції. Таким чином, санкції проти російського алюмінію - це ще один спосіб вдарити по російській енергетиці.

Читайте також: Як можна бути задоволеними санкціями проти Росії, якщо вони навіть не блокують виробництво ракет? – Зеленський

Попередні раунди санкцій залишили близько 85% російського експорту цього металу до ЄС “поза увагою”, згідно з даними торгової організації European Aluminium, яка представляє виробників з Союзу і виступає за посилення обмежень проти російських постачальників.

За словами одного дипломата, країни ЄС незабаром почнуть обговорювати "додаткові елементи, які загалом стануть пропозицією повної заборони”.

В ЄС сподіваються узгодити новий пакет санкцій до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 

“Найбільша проблема полягає в тому, що всі великі об'єкти вже під санкціями або інші великі об'єкти недоступні, наприклад, ядерна енергетика або СПГ", - сказав ще один високопоставлений дипломат ЄС.

Угорщина та інші східні країни Союзу не підтримують санкції проти ядерного сектору РФ. Російський "Росатом" наразі будує два нові реактори для Угорщини. Тим часом, багато країн ЄС, включаючи Німеччину, виступили проти санкцій на російський скраплений природний газ. Німеччина скоротила споживання російського СПГ до 4%, тоді як інші країни збільшили його.

Іспанія очолює список найбільших імпортерів російського СПГ в ЄС, Politico зазначає, що країна, зрештою, реекспортує частину газу до інших держав Союзу. Насправді, Іспанія минулого року значно збільшила споживання російського СПГ порівняно з 2022 роком.

ЄС також зосередив значну частину зусиль по боротьбі з обходом санкцій не на російському експорті, а на російському імпорті.

Союз, за підтримки США, Японії та інших союзників, хоче зупинити потоки до Росії компонентів, які вона не може виробляти сама і які потрібні для високотехнологічних озброєнь, таких як керовані ракети. Вони домовились заборонити продаж Москві подібного обладнання. 

Але і тут результати були неоднозначними: обхід санкцій залишається головним болем, сказав глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс в кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у понеділок, 22 січня.

"Ми повинні дуже уважно вивчити подібні обхідні шляхи. Складність полягає в тому, що деякі з цих компонентів не підпадають під санкції, оскільки вони можуть бути в тому, що, на перший погляд, здається цілком невинним, ми називаємо це "компоненти холодильників", а росіяни розбирають їх і потім використовують", - пояснив Ландсбергіс.

Читайте також: Австралія ввела санкції проти російського хакера через злам страхової компанії

Раніше Bloomberg повідомляло, що у новий пакет санкцій ЄС можуть увійти додаткові торговельні обмеження та подальше послаблення здатності агресора обходити санкції через треті країни або компанії на європейській території.

Водночас, у Bloomberg зазначили, що швидко досягти згоди щодо нового, уже 13-го пакету обмежувальних заходів, буде непросто, адже затвердженню попереднього раунду санкцій передували тижні переговорів.