UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під час грудневої індексації пенсій підвищення реально не відчує ніхто

Цьогорічний бюджет розробляли ще минулого року, коли вважали, що розмір інфляції буде на рівні 6,2 відсотка.

У грудні в Україні стартує індексація пенсій, але реально цієї індексації не відчує ніхто. Як перерахують пенсії розбирався "Обозрєватєль".

Перерахунок пенсій пов'язаний із підвищенням прожиткового мінімуму, який передбачено у бюджеті країни на 2022 рік.

Проте надбавка для більшості пенсіонерів становитиме всього близько 66 грн. - із 2027 до 2093 грн. Таке збільшення отримає приблизно 1,5 млн осіб.

 "Це підвищення відчують лише люди, які сидять на прожитковому мінімумі. Таких залишилося дуже мало, у яких пенсії на прожитковому мінімумі, це 1,5 млн осіб", – пркоментувала старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Середня ж пенсія, за даними Пенсійного фонду, становить 4539,3 грн. І ті українці, які й зараз одержують більше ніж 2093 грн, грудневого підвищення на собі взагалі не відчують. Або збільшення буде незначним. Так, наприклад, на 6,6 грн їм збільшать надбавку за стаж понад норму.

Найбільше пощастить тим пенсіонерам, які зараз одержують максимальні виплати (вони обмежені десятьма мінімалками).  Максимальну пенсію піднімуть одразу на 660 грн. Але на фоні 20 930 грн., які отримує дана категорія пенсіонерів, підвищення на кілька сотень гривень - це також мало що додасть в їхньому бюджеті.

Тобто, таке підвищення пенсій фактично ніяк не змінить матеріальне становище пенсіонерів. Більшість з них вже опинилися за межею бідності. Мінсоцполітики фактичний прожитковий мінімум публікувати перестало. Але на початок року він для пенсіонера складав 3962 грн. З урахуванням інфляції він може становити вже близько 5 тис. грн. І всі пенсіонери, які отримують менше, перебувають за межею бідності.

Цьогорічний бюджет розробляли ще минулого року, коли вважали, що розмір інфляції буде на рівні 6,2%. І таке незначне підвищення пенсій мало компенсувати зростання цін. Однак повномасштабна війна внесла свої корективи – інфляція буде близько 30%, але на підвищення пенсій на 30% у бюджеті грошей немає.

У формулі для "простих українців" для розрахунку беруть середню зарплату по країні за три роки, опісля її множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%. Як результат, навіть за 35 років стажу та середньої зарплати можна претендувати на 35% від середньої зарплати за три роки (а вона нижча, ніж актуальна середня зарплата).

Водночас в Україні є окрема "каста" пенсіонерів – судді. Лише за 10 місяців поточного року, як ідеться у звітності ПФУ, що є у розпорядженні "Обозрєватєля", сума їхніх пенсій зросла приблизно на 7 тис. грн і досягла 95,1 тис. грн. Такими темпами до кінця року вони отримуватимуть стільки ж, як і українські воїни на передовій.

Читайте також: Конституційний суд заборонив обмежувати пенсії суддям сумою в 10740 грн

Середню пенсію у 95 139 грн одержує 3601 особа: судді на заслуженому відпочинку (у відставці). Їхня висока пенсія пояснюється не лише високими зарплатами. Справа в тому, що для них діють спеціальні правила. Якщо звичайний українець отримує свою виплату за формулою, то для суддів усе ще діє окреме правило: вони одержують відсоток від зарплати чинного судді.

Суддя ж, який працював 35 років, може отримувати 90% зарплати чинного судді. Та й на цьому не все. Звичайні українці навіть із величезними зарплатами можуть отримати пенсію, розмір якої не перевищує 10 мінімальних. На цей момент це 20 930 грн. Суддів це обмеження не стосується.

Читайте також: Середня пенсія в Україні: як змінилися виплати суддям та звичайним громадянам

Нагадаємо, у 2023 році індексація пенсій очікується лише у березні. При цьому ті українці, котрі отримували невеликі зарплати (близько мінімальної), імовірно, підвищення не помітять. Загалом більшість українців на заслуженому відпочинку опиняться за межею бідності.