Війна погіршила фінансове становище всіх українців. Особливо сильно вона вдарила по найвразливішим категоріям громадян, у тому числі – по пенсіонерам.
Фахівці Пенсійного фонду України розповіли, як можна порахувати доплату за понаднормовий стаж, тим самим відповівши на одне з найпопулярніших питань.
Доплата безпосередньо залежить від тривалості страхового стажу та розміру пенсії особи, обчисленої за формулою, наведеною у статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (залежно від набутого страхового стажу та заробітної плати).
Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що за кожний повний рік страхового стажу (понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам) пенсія за віком збільшується на 1% від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Закону. Але при цьому не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком (не більше за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність).
Наприклад, розмір пенсії жінки, обчислений за формулою з урахуванням страхового стажу 45 років 7 місяців, становить 2800 грн. Вона має 15 років стажу понад 30 років. За 15 років понаднормового стажу до пенсії нараховується доплата у розмірі 15%. Оскільки розмір пенсії, обчислений з урахуванням набутого стажу та заробітку (2800 грн.), перевищує прожитковий мінімум для непрацездатних осіб (2027 грн.), то доплата обчислюється з такого прожиткового мінімуму.
Отже, розмір доплати за понаднормовий стаж – 304,05 грн (2027,00 грн х 15 %, де: 2027,00 грн – прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2022).
Якщо розмір пенсії, обчислений за такою формулою, не перемищує прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, то розмір доплати визначається з обчисленої пенсії.
При цьому пунктом 41 Прикінцевих положень закону збережено право на встановлення доплати за понаднормовий стаж у чоловіка понад 25 років, у жінки – понад 20 років, якщо пенсії їм призначені до 01.10.2011 і вони не перераховувалися з урахуванням заробітної плати, отриманої після призначення пенсії.
Раніше ми писали які категорії громадян України можуть вийти на пенсію достроково.