UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перетворення ДФС на три окремі служби може негативно вплинути на збір податків — експерти

У такому випадку ризик недоотримання запланованих надходжень суттєво зростає, а в корумпованих країнах з низькою податковою культурою і слабкими інститутами - й того більше.

У результаті такого непродуманого і непідготовленого рішення про розлуку податкової з митницею на платформі комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради мають розпочатися консультації та обговорення в експертному середовищі щодо структури нових служб. Але насправді найболючіше питання, що має бути вирішене, - це питання розподілу фінансування між ними. Перетворення ДФС на три окремі служби не скасовує необхідності збирати податки, а її результативність, на нашу думку, може бути значно меншою у разі ліквідації саме всередині податкової служби структури, відповідальної за примусове стягнення податків і протидію податковим правопорушенням.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Костянтин Швабій, доктор економічних наук, професор, та Ірина Петрова, кандидат економічних наук, доцент. На їхню думку, у такому випадку ризик недоотримання запланованих надходжень суттєво зростає, а в корумпованих країнах з низькою податковою культурою і слабкими інститутами - й того більше.

"По-перше, втрачається оперативність і злагодженість взаємодії між службами, що безпосередньо відповідальні за збір податків, у цьому разі - між податковою і митною та службою, що повинна протидіяти податковим правопорушенням, - зазначають експерти. - По-друге, міжнародний досвід показує, що підрозділи примусового стягнення існують у структурі податкових служб 65 країн світу, окрім Колумбії, Кіпру, РФ та Литви. РФ і Колумбія, м'яко кажучи, дуже специфічні країни, де питаннями стягнення податків займаються спецслужби, не пов'язані з податковими органами, Кіпр - це де-факто офшор, а в Литві, як підказав нам один із колег, ці функції передано відповідному департаменту поліції, який є аналогом нашого УБОЗ. Тобто, незважаючи на значно вищий рівень податкової культури і свідомості громадян, провідні країни світу не відмовляються від так званих підрозділів примусу в структурі своїх податкових служб".

Детальніше про дивний крок з розділення ДФС читайте у статті Костянтина Швабія та Ірини Петрової "Податково-митна гойдалка: то злука, то розлука!" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".