UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переговори щодо боргів Греції перенесли на завтра

Стало відомо, на які поступки Афінам готові піти кредитори.

Вчорашні переговори Греції з міжнародними кредиторами про вихід з боргової кризи провалилися. Тож наступна зустріч міністрів фінансів країн єврозони відбудеться завтра, 27 червня.

Про це повідомляє Deutsche Welle з посиланням на джерела, близькі до учасників переговорного процесу.

"Двері для грецької сторони залишаються відкритими, якщо вона вирішить представити нові пропозиції або прийняти те, що вже винесено на обговорення", - сказав голова Єврогрупи Єрун Дейсселблум.

Цього тижня міністр фінансів Греції Яніс Фаруфакіс запропонував кредиторам документ зі своїми пропозиціями щодо виходу з кризи. Тож сторони збираються повторно і детально вивчити всі представлені варіанти. У цей же час, канцлер Німеччини Анлега Меркель наполягає, щоб угода щодо Греції була досягнута до відкриття фінансових ринків у понеділок. Тож наступні 48 годин будуть найбільш напруженими для переговорного процесу.

Між тим, міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шойбле заявив, що шанси на досягти компромісу з Грецією виглядають дедалі примарнішими.

"Греки зробили кроки назад. Позиції швидше віддалилися, ніж зблизилися", - вважає Шойбле.

В цей же чаc, видання Financial Times опублікувало документ, який міністри фінансів країн єврозони запропонують грецькій стороні на завтрашніх переговорах. Видання зауважує, що його положення фактично лишилися такими ж, якими були у пропозиції кредиторів вчора і від яких Афіни відмовилися.

Кредитори вимагають, щоб Греція збільшила пенсійний вік до 67 років до 2022 року. Це значно швидше, ніж хотів би прем'єр-міністр Алексіс Ціпрас, який розраховував, що цей процес триватиме до 2036 року. В грецькому компромісному документі йшлося про підвищення пенсійного віку до 2025 року.

Також кредитори раніше вимагали від Афін позбутися програми підтримки бідних пенсіонерів до 2017 року, хоча грецька сторна хотіла це зробити до 2020 року. В новій пропозиції міністрів фінансів єврозони йдеться, що Греція може закрити програму до грудня 2019 року. Але при процес відмови від таких виплат повинен початися негайно. І щойно буде прийняте відповідне законодавство, сума допомоги повинна бути скорочена на 20%.

Також кредитори пом'якшили свої вимоги щодо оподаткування в Греції. Раніше вони вимагали стягувати з продажу усіх товарів 23% від вартості в якості податків. Тепер вони погодилися з пропозицією Афін створити трирівневу систему оподаткування і стягувати лише 6% з продажів ліків, книг і квитків в театри.

Крім того кредитори готові поступитися і ставкою ПДВ на електроенергію, яка становитиме 13%.Грецький уряд давно на цьому наполягав. Таке ж ПДВ буде встановлене і для основних продуктів харчування. Однак ресторани платитимуть 23% податків.

Греція повинна розплатитися з МВФ за отриманим Афінами від Міжнародного валютного фонду позикою в 1,6 млрд євро до кінця червня. Якщо цього не станеться, то країна може бути змушена вийти з єврозони, і, можливо, з Євросоюзу.

Детальніше про стан грецької економіки читайте в статті Катерини Зарембо для DT.UA "Грецька драма для Європи".