UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пенсії зростуть тричі у 2024 році: які зміни відбудуться у добробуті громадян

Держава дбатиме про українців зрілого віку навіть у найскладніші часи.

В Україні пенсії в поточному році мають зрости тричі: в січні, березні та липні, пише Тетяна Кириленко у статті «Пенсії таки перерахують, проіндексують, підвищать» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Індексація пенсій: на скільки можуть зрости пенсійні виплати

Передусім ідеться про підвищення виплат тим, хто отримує мінімальну та максимальну пенсію: відповідно з 2093 до 2361 грн та з 20 930 до 23 610 грн. Це пов’язано зі зростанням прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати.

Проте слід уточнити, що цей перерахунок почався з людей, які досягли віку 65 років, не працюють і мають повний страховий стаж (30 років — жінки, 35 років — чоловіки). Пенсії в них не можуть бути нижчими за 40% мінімальної заробітної плати.

Оскільки з 1 січня мінімальна зарплата в Україні становить 7100 грн, то в цієї категорії осіб пенсія дорівнюватиме 2840 грн (40% від 7100). Тобто розмір найменшої виплати для них спочатку збільшиться з 2680 до 2840 грн, а після чергового підвищення мінімальної зарплати — до 3200 грн (40% від 8000).

Читайте також: Комунальні платежі: хто з пенсіонерів може отримати 100% знижку

Постанова Кабміну №168 від 24 лютого 2023 року регламентує доплати до пенсій низці категорій залежно від віку (від 70 до 80 років і більше) та від страхового стажу. Таким особам призначають щомісячні надбавки до пенсій, які не сягають 2760, 3000, 2520 грн відповідно.

Тобто доплати призначають у разі, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи не сягають зазначених сум. Ці доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсій.

Читайте також: Пільгова пенсія: як на неї вийти матері дитини з інвалідністю

Варто звернути увагу на те, що особам, які отримують пенсію та працюють/провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, щомісячна доплата до пенсії встановлюється з дати, наступної після дати звільнення з роботи/припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу.

Причому всі згадані перерахунки проводять автоматично. Однак якщо людина отримала додаткові документи про свій стаж, то таки слід звертатися до Пенсійного фонду, адже розмір виплат залежить і від тривалості стажу.

Раніше ми писали про те, що в Україні з 1 березня запланована індексація пенсій. Але деяким пенсіонерам підвищать пенсії не лише у березні, а й у квітні.