UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пенсії науковців: як змінився механізм їх призначення

Раніше вони призначалися у розмірі до 90% від зарплати наукового працівника.

Попри війну, українці отримують пенсії та можуть звернутися за їх призначенням. Деякі громадяни можуть розраховувати на певні види пенсії, які пов’язані з їх трудовою діяльністю.

Читайте також: Соціальні виплати: кому з пенсіонерів-переселенців треба проходити ідентифікацію

Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, як зараз призначають пенсію науковим працівникам, пише «На пенсії». Він зазначив, що наукові пенсії колись призначалися в розмірі до 90% від зарплати наукового працівника. Це було передбачено старою редакцією Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1788-XII від 5 листопада 1991 року.

З часом такі пенсії почали призначати в менших розмірах – станом на 2014 рік новим пенсіонерам з числа науковців спеціальні пенсії призначалися в розмірі максимум 60% від зарплати.

А з 2016 року науковці, які планували вийти на пенсію, взагалі втратили право отримувати її на спеціальних умовах. З того часу науковці йдуть на заслужений відпочинок на загальних підставах, отримуючи звичайні пенсії за віком. Це передбачено вже оновленим Законом «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII від 26 листопада 2015 року.

«Крім того, наукові пенсії, які вже були призначені раніше, як і у випадку з державними службовцями, давно припинили індексувати і перераховувати. Тому поступово багатьох наукових працівників почали переводити на звичайні пенсії за віком. Пенсії за віком, звісно, менш вигідні, але принаймні періодично підвищуються. Наукові пенсії з 1 липня 2023 року нарешті проіндексували, але це окрема тема)», — пояснив він.

Громадяни, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Нагадаємо, на яке пенсійне забезпечення можуть розраховувати шахтарі.