Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. В Україні існує кілька видів пенсійних виплат. Один з них – пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, хто може на неї претендувати.
Так, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Хто вважається непрацездатним членом сім'ї
- Чоловік / дружина, батько, мати, якщо вони є: особами з інвалідністю; або досягли 65 р.; або досягли пенсійного віку;
- діти померлого (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 міс. з дня смерті годувальника), які: не досягли 18 р. або старші 18 р., якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 р;
- діти, які навчаються за денною формою навчання - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 р.;
- діти-сироти - до досягнення ними 23 р. незалежно від того, навчаються вони чи ні;
- чоловік/дружина, а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого незалежно від віку і працездатності, якщо він /вона не працюють і зайняті доглядом за дитиною/дітьми померлого годувальника до досягнення нею/ ними 8 р.
Хто вважається таким, що був на утриманні
- особи, що були на повному утриманні померлого;
- одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Ці факти можуть підтверджуватися довідкою про підтвердження факту перебування особи на утриманні, виданою органами місцевого самоврядування або рішенням суду.
При цьому пенсія призначається, якщо:
- на день смерті у особи був страховий стаж, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності;
- незалежно від стажу, якщо померла особа: була пенсіонером; виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини; мала інвалідність, яка настала у період проходження строкової військової служби / внаслідок поранення чи ін. ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності (21 листопада 2013 р. - 21 лютого 2014 р.), у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 р. по 30 квітня 2014 р.;
- померла (загинула) внаслідок поранення чи ін. ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності;
- отримала правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин.
Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік/дружина померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Українці можуть звернутися за призначенням пенсії або перейти з одного виду пенсії на інший. Нагадаємо, як з пенсії за вислугу років перейти на пенсію за віком.