UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пенсія у Німеччині: які умови існують для українців

Стосовно цього існує багато чуток.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців знайшли тимчасовий прихисток в інших країнах. В тому числі – в Німеччині. У соцмережах шириться багато чуток стосовно призначення німецьких пенсій українським біженцям після 50 років. У Deutsche Renteversicherung пояснили, які умови існують для призначення українцям пенсій у Німеччині.

Читайте також: Пенсія в Україні: який розмір виплат можна отримати, якщо бракує стажу

Пенсію за віком у Німеччині можна отримати лише з 63 років за умови наявності 35 років пенсійного стажу та лише з відрахуваннями. Ці загальні пенсійні положення стосуються всіх людей, які сплачують страхові пенсійні внески (Renteversicherung) в Німеччині, зокрема й біженців з України. Спеціального закону для виплат пенсій біженцям просто немає.

Той, хто приїжджає до Німеччини з України, не може отримувати німецьку пенсію з 57 чи 60 років просто по факту свого віку. Якщо особа, незалежно від національності та юридичного статусу, сплачувала страхові пенсійні внески в Німеччині протягом 35 років, вона може претендувати на пенсію з 63 років.

Виплата пенсії за таких умов можлива лише з відрахуваннями, а саме — 0,3% за кожен місяць дострокового виходу на пенсію. Кожен, хто сплачував Rentenversicherung протягом 45 років може претендувати на дострокову пенсію без будь-яких відрахувань незалежно від національності. Це стосується зокрема і біженців з України.

За яких умов українці в Німеччині можуть отримати пенсію

Біженці з України, як і всі інші особи, зареєстровані в Німеччині, отримують встановлену законом пенсію за умови сплати внесків до Rentenkasse протягом не менше ніж п’яти років. Це означає, що вони повинні мати роботу, яка обкладається внесками на соціальне страхування.

Бувають випадки, коли право на пенсію виникає менше ніж через п’ять років — якщо особа раніше працювала в країні, яка має угоду про соціальне забезпечення з Німеччиною. Загалом це стосується всіх країн ЄС, а також Великої Британії, Ісландії, Норвегії, Швейцарії та деяких інших країн, однак України в цьому переліку немає. Це означає, що біженці з України завжди повинні платити Rentenversicherung щонайменше п’ять років, перш ніж вони отримають право на пенсію.

На розмір пенсії впливають різні фактори. Зокрема, і кількість страхового стажу. Нагадаємо, чи зараховують українцям стаж роботи в районах Крайньої Півночі.