Вночі 6 червня російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС. Це спричинило підтоплення великої кількості населених пунктів.
Економіст Олег Пендзин розповів «Громадському радіо», як цей теракт вплине на формування цін на овочі та фрукти.
«Так історично склалося, що алгоритм формування цін у 2022 році відбувався без присутності Херсонщини як місця, де до активної фази війни вироблялося 30% українських фруктів і овочів. Тобто вже у 2022 році сформували механізм формування цін, і як ми обходилися без того, що надходило з Херсону. Крім того, навіть виходячи з того, що велика кількість територій Херсонщини деокуповані, загальний обсяг вибухонебезпечного металу на полях є настільки великим, що, власне, чекати великого надходження овочів та фруктів з Херсонщини цього року не варто було», — зазначив він.
За його словами, прогноз щодо цін на сезонні продукти влітку ґрунтувався на тих механізмах, які були у 2022 році і зараз все ще є актуальним.
Згідно прогнозу, ціни на фрукти та овочі будуть знижуватися до другої декади червня, а потім зафіксуються на найнижчому рівні й залишатимуться приблизно такими протягом літа.
«Ми орієнтувалися на ті джерела поставок овочів та фруктів, які є на сьогоднішній момент. Це Центральна Україна, Південь, Закарпаття й, безперечно, імпорт. Всі тенденції, без урахування катастрофи із Каховською ГЕС, про це говорять. Станом на травень у нас інфляція сповільнилася до 15 % — «рік до року». Коли ми говоримо про «місяць до місяця», то там навіть є від’ємні цифри. Отже, це є позитив. До речі, коли ми з вами ідемо на базар, то переконуємося, що дійсно ціни на всі сезонні овочі та фрукти реально знизилися», — зазначив експерт.
Коли ціни на продукти стабілізуються, скільки зараз коштує приготувати борщ та що відбувається з цінами на м’ясо, читайте в матеріалі Лариси Гук «Зниження цін на продукти скасовується: нові часові орієнтири вже озвучені» на ZN.UA.