За своєю економічною сутністю криптовалюта - це той самий переказний вексель (тратта), який супроводжується цілим рядом передаточних написів - індосаментів. Але основою емісії криптовалют є не товарні або кредитні операції (обмін вартостями), а певна логічна програма. Отже, еволюція сутності також призводить до появи "розумних грошей"?
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олександр Шаров, доктор економічних наук, професор. Автор зазначає, що криптовалюта по суті не фальсифікується і не знищується, легко ділиться на частини, легко транспортується - у глобальній мережі.
"Ну прямо таки золото, а не річ, тільки не блищить. Це я до того, що для золота блиск був дуже важливий: саме наявність у нього цієї фізичної якості (на відміну від платини, наприклад) створювало стійкий високий попит на жовтий метал, який дозволив йому зайняти монопольну позицію серед інших товарів-еквівалентів, - пише вчений. - А ось відсутність природного високого попиту на криптовалюту ставить під сумнів саму можливість віднести її до розряду товарів-еквівалентів. Якщо відмова від прийому золотої монети залишала її власнику альтернативу продати або використовувати її як споживчий товар тієї ж вартості, то яка альтернатива власника біткойна, який він придбав за 10 тис. дол., якщо завтра попит на нього зникне, скоротиться або ускладниться (тобто теоретично буде існувати, але залишатися недоступним для даного власника дорогої іграшки)".
Детальніше про криптовалюти читайте в матеріалі Олександра Шарова "Криптовалюти: глобальні гроші або глобальна піраміда" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".