"Основна стратегічна мета реформи - монетизація. Це поширений інструмент в розвинених країнах. Ми обговорювали цю модель з різними зацікавленими сторонами і технічними фахівцями, щоб знайти компромісне збалансоване рішення. Яку б модель ми не вибрали, ми повинні були досягти низки практичних цілей - захистити малозабезпечені сім'ї, забезпечити фіскальну дисципліну, прозорість та зручність для користувачів, і виключити можливі зловживання", - розповів в ході круглого столу, проведеного DT.UA, заступник міністра фінансів Юрій Джигир.
За його словами, в ході дискусій була обрана модель поетапного переходу до монетизації. На першому етапі, протягом цього року, проходить монетизація субсидій на рівні підприємств, що надають житлово-комунальні послуги.
Монетизація на цьому рівні, на думку Мінфіну, істотно полегшила життя всім учасникам процесу. Субсидії нараховуються вже не виходячи з узагальнених норм споживання, а за фактом спожитих ресурсів, і нібито вже тільки це дало відчутну економію державних коштів. За даними Мінфіну, перехід на оплату "за фактом споживання" за вісім місяців цього року заощадив близько 8,2 млрд грн держкоштів.
Правда, самі постачальники послуг не вважають перший етап монетизації таким вже безболісним. Вони не помітили автоматизації розрахунків і сумніваються в тому, що уряд оплачує фактично спожиті кожною конкретною сім'єю ресурси, а не усереднені нормативи.
Детальніше про монетизацію субсидій читайте у матеріалі Юлії Самаєвої та Алли Котляр "Живими грошима" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".