Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель вважає, що продовження транзиту газу через Україну в інтересах "Газпрому", а в січні Україна і РФ підпишуть транзитний контракт з урахуванням українських інтересів. Про це він заявив в ефірі телеканалу 1+1.
"Я можу сказати впевнено, що з січня ми отримаємо транзит газу з урахуванням українських інтересів. Спочатку обговорювалося (контракт на – ред.) один рік, потім три, а зараз потенційно дивляться на більший строк", - сказав міністр.
"Ми іноді по 3,4,5 раз в день контактуємо з нашими європейськими партнерами, щоб підписати вигідні контракти для них і для України. Я думаю, що й інша сторона хоче залишитися надійним постачальником, тому що якщо всі зараз зірветься – а то це вже не в перший раз, коли Європа буде в зоні ризику, це буде означати, що Європа буде шукати інші джерела постачання газу", - заявив Оржель.
Раніше президент Росії Володимир Путін поскаржився, що пропозиція української сторони щодо тарифу на транспортування газу в Європу з 2020 року є "економічно неприйнятною" для РФ.
Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив, що Україна готова розглядати можливість отримання газу від "Газпрому" в рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу. Також готова відкликати свої позовні вимоги в новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо "Нафтогазу" компенсують невиконання "Газпромом" зобов'язань за поточними контрактами.
19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного "транзитного" договору, термін дії якого спливає 1 січня 2020 року.
Російський монополіст запропонував НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися за винесення теми газового транзиту на майбутній нормандський саміт.
Як зазначає редакторка відділу економічної безпеки DT.UA Алла Єрьоменко, "Газпрому" не потрібен довгостроковий контракт на транспортування газу новим оператором ГТС на нових умовах. Росії досить рік-півтора протриматися, і, як вона розраховує, Європа остаточно здасться росіянам у "газовий полон". Детальніше про триваючі "транзитні" переговори читайте у матеріалі Алли Єрьоменко "Навіщо "Газпром" затягує переговори" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".