UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оплата праці: чи може податкова контролювати нарахування зарплати працівникам не нижче мінімалки

Роз'яснення дали фахівці.

В Україні мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією. Вона є обов'язковою для підприємств всіх форм власності та господарювання. Фахівці Головного управління ДПС у Запорізькій області розповіли, чи мають право контролюючі органи здійснювати контроль за її нарахуванням, утриманням з її розміру податку на доходи фізичних осіб.

Так, відповідно до статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Читайте також: Зарплати чиновникам в Україні: декому вдвічі підвищили оклади

Згідно з статтею 3 Закону мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати визначено статтею 3 прим. 1 Закону.

Джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності (стаття 4 Закону). Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов’язань щодо оплати праці (стаття 15 Закону).

Читайте також: Податки для підприємців: що зміниться для ФОП і дуже скоро

Відповідно до ст. 35 Закону передбачено, що контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють:

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

«Згідно з пунктом 80.1 та підпунктом 80.2.7 пункту 80.2 статті 80 ПКУ у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету контролюючі органи здійснюють фактичну перевірку без попередження платника податків (особи)», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, що депутати в Верховній Раді пропонують збільшити видатки на виплати військовослужбовцям та їх сім’ям за рахунок застосування на час воєнного стану обмеження в частині нарахування заробітної плати в державному секторі.