UA / RU
Підтримати ZN.ua

Одним з головних економічних трендів 21 століття є посилення ролі держави – Economist

Гонка за збагаченням у 21 столітті буде більш виснажливою.

У світовій економіці змінюються головні тренди. Зокрема, конкуренція та гонка за збагаченням у наступному столітті буде більш жорстока, ніж у 20 столітті. Це означає, що посилюється роль держави і в процесах індустріалізації. Про це пише академік НАН України, ексголова Ради Національного банку України Богдан Данилишин з посиланням на статтю в Economist.

Автор статті зробив наступні висновки:

1) Зараз світовий тренд – на підвищення ролі держави в економіці. Багато хто втратив терпіння від Вашингтонського консенсусу зі стриманим зростанням ВВП . Переваги його найпростіших реформ, таких як незалежні центральні банки та міністерства, вже отримано.

Сьогодні політики в країнах, що розвиваються, беруть приклад з Китаю та Південної Кореї. Щоб економіка еволюціонувала від аграрної бідності до диверсифікованих галузей, які можуть конкурувати  потрібна інфраструктура, дослідження та державна підтримка.

Це також вимагає кредитування за ставками, нижчими від ринкових.

Це означає, що участь держави є неминучою, і що політики повинні будуть вибрати деяких переможців.

2) Конкуренція загострюється, оскільки ставки високі. Багато країн вклали величезні суми в обраний ними індустріальний шлях. Для менших країн, таких як Камбоджа чи Кенія, результатом може стати фінансова криза, якщо справи підуть не так. Тому країни ЕМ будуть агресивними в своїх політичних намірах.

3) Шляхи досягнення успіху змінюються. Раніше виробництво було єдиною сферою, де бідні країни підвищували свою продуктивність швидше, ніж багаті країни, і таким чином наздоганяли. Сучасна обробна промисловість може не запропонувати таких же переваг. Замість того, щоб витрачати час на те, щоб зробити заводські процеси ефективнішими, окремі країни займаютсья видобутком «екологічно чистих металів» (галузь з апріорі низькою продуктивністю), обслуговують туристів (ще один низькопродуктивний сектор) і збирають електроніку (замість того, щоб виробляти).

Все це означає, що гонка за збагаченням у 21 столітті буде більш виснажливою, ніж у 20 столітті.