Профільний комітет Верховної Ради з паливно-енергетичного комплексу схвалив до другого читання проект закону №2250 "Про ринок природного газу" з правкою, якою забороняється використання державних газопроводів приватними операторами на правах господарського ведення.
Відповідне рішення комітет прийняв на засіданні в Києві в середу, 18 березня.
"Газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть перебувати в користуванні оператора газорозподільної системи на правах господарського ведення, крім випадків, коли такий оператор належить до суб'єктів господарювання державного сектора економіки", - йдеться у відповідній правці.
При цьому оренда, або концесія газорозподільних систем не забороняється.
Автором зміни, схваленого комітетом Ради з ПЕК, є депутат від "Народного фронту" Олександр Ксенжук.
Як повідомлялося, більшість газорозподільних мереж в Україні знаходиться у власності держави, а експлуатуються облгазами, підконтрольним приватним структурам (велика частина з них контролюється олігархом Дмитром фірташем).
Кабінет міністрів Миколи Азарова 20 серпня 2012 року постановою №770 передав державні розподільні газові мережі в безкоштовне господарське відання обл - про міськгазів.
Восени 2014 року прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк доручив Міненерговугілля вивчити питання повернення газорозподільних мереж з користування обл - і міськгазів.
В подальшому, вони можуть бути передані в оренду приватним операторам, або об'єднані в держкомпанію за прикладом "Нафтогазмережі" (спроба створення цієї компанії робилася в 2009 році).
"Дочка" НАК "Нафтогаз України", компанія ДК "Газ України" у другій половині лютого цього року оскаржила цю постанову в суді, а також звернулася до Конституційного суду з проханням роз'яснити, наскільки воно відповідає законодавству України, зокрема, Господарським кодексом.
Такі ініціативи очікувано критикуються з боку обл - і міськгазів.