UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий законопроект про азартні ігри узаконить сваволю на гральному ринку

Прийняття законопроекту № 8401 «Про азартні ігри» узаконить сваволю на гральному ринку.

Про це в своїй статті для ZN.UA пише кандидат юридичних наук, доцент Данило Гетманцев.

За його словами, документ передбачає створення Національного організатора азартних ігор, що здійснює управління ринком одночасно з органом управління - Міністерством фінансів, що дублює його функції. Фактично оператор азартної гри за запропонованою схемою отримує дві ліцензії: одна - Мінфіну та інша - договір з Національним організатором, який безпосередньо регулює процес проведення гри та умови її проведення.
«Єдиним зрозумілим завданням, що стоїть перед подібною моделлю організації грального ринку, є реалізація в її рамках корупційної схеми, що дозволяє просто і безболісно отримати абсолютну владу над гральним ринком і в короткий проміжок часу конвертувати її у відповідний дохід, до якого держава буде мати дуже опосередковане відношення», - вважає автор.
Така ідея дозволяє встановити багаторівневу систему поборів з організаторів азартних ігор, яким, у разі прийняття законопроекту, крім безпосередньо плати за отримання ліцензії, необхідно буде узгоджувати всі дії в рамках здійснення діяльності - починаючи від правил ігор і закінчуючи гральним обладнанням. При цьому мова йде не про узгодження з державним органом на кшталт Мінфіну, а про отримання додаткових незліченних дозволів від державного підприємства, навіть легальною метою існування якого є отримання прибутку.
Д. Гетманцев підкреслює, що наслідки для держави при цьому будуть значно серйозніші, ніж для бізнесу: «Беручи запропоновану схему, воно не просто працевлаштовує декількох далекоглядних чиновників до наглядової ради Національного організатора (саме за наглядовою радою законопроект закріплює основні функції з управління галуззю, звільняючи при цьому його членів від будь-якої відповідальності), а відкриває скриньку Пандори, фактично узаконюючи свавілля на гральному ринку».
На думку юриста, приймаючи законопроект, держава створює «неконтрольованого ним і схильного до приватизації монстра, якому довіряється величезний за своїм потенціалом, фінансовий ресурс ринку, надаються необмежені повноваження з його експлуатації і управління залученими до проведення ігор приватними структурами».
Текс законопроекту № 8401 вперше з'явився восени 2010 року як варіант організації ринку, запропонований Мінфіном. Враховуючи фактичну відсутність в даному органі ліцензування азартної діяльності необхідного професійного потенціалу для розробки подібного документа, позамінфіновські витоки останнього стали більш ніж очевидні, підкреслює Д. Гетманцев.
Докладніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Данила Гетманцева «Процедура подвійного ліцензування забезпечить абсолютну владу над гральним ринком».