Новий контракт на транзит російського газу в Європу через територію України після 2019 року має перебувати в правовому полі Європейського Союзу. Про це на тристоронніх переговорах заявив віце-президент Єврокомісії з енергетики Марош Шефчович.
"Майбутній контракт повинен повністю відповідати європейському праву та іншим угод щодо транзиту. Це піде на користь прозорості... Це те, що, я думаю, необхідно обговорювати на експертному рівні", - сказав він.
За словами Шефчовича, він запропонує Україні та Росії провести експертні зустрічі після літніх канікул.
"Багато питань, які треба вирішити на технічному і на політичному рівні. Україні ніколи не було легко вести переговори з Росією... Є багато недовіри і скарг, тому важливо говорити з обома сторонами і допомогти обом сторонам говорити одна з одною. Це була перша зустріч і перші переговори", - додав міністр економіки і енергетики Німеччини Петер Альтмайер.
"У нас спільні інтереси. Росіяни хочуть продавати свій газ в Європі, Україна хоче отримувати мита за транзит... Це займе деякий час, але ми повинні використовувати можливості. Ми вважаємо, що в цьому році є хороші можливості домогтися прогресу по суті", - сказав міністр.
Раніше "Газпром" заявив, що може зберегти транзит газу через Україну в розмірі 10-15 млрд куб. м в рік, якщо українська сторона доведе "Газпрому" економічну доцільність нового контракту.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв вважає, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави.
Також Коболєв сказав, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.
5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомленняпро початок розірвання контрактів у суді.