Якщо Євросоюз вдруге відкладе імплементацію угоди про створення зони вільної торгівлі з Україною, це стане катастрофою як для Києва, так і для Брюсселя.
Про це сьогодні повідомляє "Польське радіо" з посиланням на думку аналітиків. За словами експерта Польського інституту міжнародних справ Піотра Косцінського, Росія буде й далі докладати зусиль, щоб зірвати виконання угоди про ЗВТ між Україною і ЄС. Питання в тому, що наскільки шкідливим будуть дії Москви для Києва і що може зробити Брюссель, якщо українська сторона почне зазнавати фінансових збитків через дії Росії.
"Для Києва – введення в життя торговельної частини означатиме справжню реалізацію Угоди про асоціацію. Якщо ж питання вільної торгівлі відкласти – це матиме фатальний політичний результат. Це означало б, що Україна не може наблизитися до Європейського Союзу, тому що Росія має змогу це заблокувати. А Європа нездатна Україні допомогти. Це було б фатальним для самих українців і, вважаю, дуже некорисним для ЄС: означало б, що євроспільнота є слабшою від Росії", - ввжає Косцінський.
У свою чергу, директор Фундації полько-української співпраці PAUCI Ян Пєкло переконаний, що для України угода про ЗВТ надзвичайно важлива, тому Москва намагається її зірвати.
"Якщо угоду відтермінують – це найгірший з можливих сигналів. Росія, мабуть, розраховує, що займаючи Європу двома іншими справами: конфліктом у Сирії та імміграційною кризою – може домогтися поступок у справі угоди про вільну торгівлю з Україною. Очевидно, це було б корисним для Росії і означало б, що Росія знову спроможна утримувати українську державу під своїм контролем, відрізуючи її від можливості налагодити контакти з ЄС, передбачені угодою про вільну торгівлю", - вважає він.
Також, Пєкло додає, що українські олігархи, які роками стримували розвиток України, теж не зацікавлені в імплементації угоди з Євросоюзом, оскільки їхній особистий бізнес пов'язаний з Росією. Тож чим довше виконання угоди про ЗВТ буде відкладатися, тим довше олігархи матимуть впив на політичне і економічне життя в Україні.
Раніше "Польське радіо" повідомляло, що ЄС може знову відкласти угоду про ЗВТ з Україною. Труднощі можуть виникнути тим, що парламенти Бельгії, Греції та Кіпру не провели повної ратифікації документу.
Як відомо, влада України і Єврокомісія підкреслюють, що повторної відстрочки імплементації економічної частини угоди між Україною і ЄС не буде - воно вступить в силу 1 січня 2016 року.
У той же час, як повідомив представник президента України Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв, на переговорах в Парижі 2 жовтня президент РФ Володимир Путін і його делегація знову закликали відкласти набуття чинності угоди про асоціацію України з ЄС.
Набрання чинності угоди про зону вільної торгівлі в повному обсязі було відкладено на рік в кінці 2014 року. У дипломатичних колах визнають, що це було зроблено під тиском Росії. На даний момент у торгівлі між Україною та ЄС не виконуються цілі розділи Угоди, в той же час, відкладаючи повноцінну економічну асоціацію, ЄС для України зберіг односторонні торгові преференції.