Норвезьке Міністерство нафти і газу пропонує значно знизити тарифи на транспортування газу через трубопровідну систему країни при укладенні нових контрактів.
Глава відомства Ула Бортен Му вважає, що так вдасться стимулювати інвестиції у нові родовища норвежського шельфу, а отже, збільшити видобуток та експорт.
У 2011 році оператор газотранспортної системи Норвегії Gassled виручив за транспортування газу 4,5 млрд доларів, у середньому споживачі платили за прокачування приблизно за 47 доларів за тисячу кубометрів.
Середні тарифи можуть знизитися у Норвегії майже на 7%. Ця різниця дозволить їй проводити більш гнучку цінову політику на європейському газовому ринку.
Норвегія, на відміну від головного конкурента в Європі - російського "Газпрому", послідовно нарощує експорт газу, максимально скорочуючи витрати, зазначає "Коммерсант". За даними Eurostat, у 2012 році постачання збільшилися майже на 16%, до 107,6 млрд кубометрів. Це рекордний рівень, близький до обсягу експорту в Європу газу, видобутого на території Росії.
Експорт "Газпрому" до Європи в 2012 році, навпаки, впав до найнижчого рівня за останні десять років. Глава "Газпрому" Олексій Міллер сказав, що експорт компанії в далеке зарубіжжя (включає Європу і Туреччину) склав 138 млрд кубометрів, що на 8% менше, ніж на рік раніше. Туреччина споживає близько 25 млрд кубометрів російського газу, тобто в Європу "Газпром" поставив близько 113 млрд кубометрів.
У результаті "Газпром" скорочує свою частку не тільки на російському ринку (у цьому році вона може впасти нижче 50%), але і на ключовому для себе Європейському, в напрямку якого монополія продовжує будувати потужні трубопровідні системи загальною ціною до 60 млрд євро. У цьому році експорт "Газпрому" продовжить знижуватися, вважають аналітики агентства Fitch.
Несприятлива економічна ситуація, а також тиск з боку Єврокомісії перешкодять компанії працювати на ринку на своїх умовах. Відновлення попиту очікується лише в 2014 році.
Навіть з урахуванням поступок, на які компанія пішла в ході переговорів з деякими контрагентами, ціна на паливо "Газпрому" залишається вищою за ринкову, що не влаштовує споживачів. Знижки 10-15% недостатньо, і, щоб клієнти не пішли до альтернативних постачальників, "Газпрому" доведеться активніше йти їм назустріч, впевнені у Fitch.
"Газпром" може поступитися домінуючим положенням на головному для себе ринку Європи - у Німеччині, яка споживає близько 80 млрд кубометрів газу на рік. У 2011 року 30 млрд кубометрів з них поставив "Газпром" і 28 млрд кубометрів припало на норвезький газ.
У листопаді 2012 року норвезька Statoil і німецька Wintershall підписали десятирічний контракт на постачання 45 млрд кубометрів газу за спотовими цінами, яким віддають перевагу споживачі. При цьому у портфелі Statoil вже близько половини контрактів укладено за спотовими цінами. !zn
Читайте також:
Продажі "Газпрому" до Європи продовжать скорочуватися
Росія скоротила постачання газу в Європу і країни СНД
Польща збільшить видобуток газу на 40% для скорочення залежності від "Газпрому"
Росія дасть Україні не знижку на газ, а змінить формулу ціни